piątek, 6 czerwca 2014

Ratno Dolne, gm. Radków

Nadchodzi weekend, jeden z wielu w ciepłych miesiącach, zachęcający do wycieczek w góry, np. w przepiękne Góry Stołowe.

Jadący tam drogą wojewódzką nr 387 (odcinek Ścinawka Średnia - Radków) przejeżdżać będą obok plenerowej postaci św. Jana Nepomucena we wsi Ratno Dolne w gminie Radków.

Jest to Nepomucen odwiedzony podczas naszej pierwszej wyprawy nepomuceńskiej - stąd sceneria jest kwietniowa. Zdjęcia tej postaci (sygnowane JRF) zostały zamieszczone na stronie www.nepomuki.pl.

Jadąc w kierunku Gór Stołowych, w Ratnie Dolnym, 50 m po minięciu skrzyżowania z DW nr 388 w kierunku pobliskich Wambierzyc i Polanicy-Zdroju, wjedziecie na most przez rzekę Pośna.
Teraz uwaga! Tuż za mostem, po lewej stronie drogi stoi szukana rzeźba Jana N. Zatrzymajcie się i rozejrzyjcie wokół:


W czerwcu liście będą bardziej przeszkadzać w podziwianiu otoczenia. Mamy nadzieję, że dostrzeżecie zamek, a budynki za Janem będą mniej widoczne.

Przyjrzyjmy się pięknej twarzy świętego:


Na pewno dostrzegliście krucyfiks i palmę pod nim (różaniec jest współczesny), domyśliliście się także, że to "coś" nad głową, to smutne resztki aureoli z pięcioma gwiazdami.

Ale przyjrzyjmy się dokładniej atrybutowi zasygnalizowanemu już na pierwszym zdjęciu - naprawdę rzadko spotykanemu:


Książka i kłódka, a zwłaszcza książka zamknięta kłódką, są symbolami dotrzymania tajemnicy spowiedzi. Wg rozpowszechnionej wersji mogła to być przyczyna śmierci świętego.

Nie może zabraknąć policzenia widocznych guzików sutanny (nam wyszło 17), umieszczonych w parach. A buty tym razem klasyczne, żadnych ściętych nosków:


Kończymy odnotowaniem daty powstania rzeźby:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz