poniedziałek, 30 czerwca 2014

Nysa, ul. Ściegiennego

Rozpoczęły się wakacje i wakacyjne wyjazdy. To i my zabieramy Was poza woj. dolnośląskie, do niemal (dzieli nas tylko 12 km) sąsiadującego z naszym (kłodzkim) powiatu nyskiego, dawnego Księstwa Nyskiego.

Zapraszamy Was do odwiedzenia plenerowej postaci św. Jana Nepomucena znajdującej się w Nysie przy ul. księdza Piotra Ściegiennego, obok dojścia do kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja.

Na początek lokalizacja pomnika otoczonego metalowym, współczesnym ogrodzeniem:


Dzisiejsza figura, a w zasadzie grupa rzeźbiarska, jest bardzo nietypowa dla "naszego" świętego. Przypatrzmy się dokładniej:


Podobnie jak w opisywanej ostatnio figurze z Ząbkowic Śląskich, także tutaj Jan (w klasycznym dla siebie stroju) klęczy na jednym kolanie. Ale nyskiemu Janowi towarzyszy anioł, a raczej Anioł Stróż. Ma matczyną twarz i postawę - podtrzymuje Jana i trzyma za niego masywny krucyfiks:


Widać wątłą aureolę z pięcioma gwiazdami nad głową Jana i krucyfiks trzymany przez anioła.
Trzeba także dostrzec biret leżący na chmurce, obok nogi Jana:Z chronostychu w inskrypcji na cokole znawcy wyczytali datę powstania rzeźby - rok 1773:


Może ktoś z czytających tę fotorelację uzupełni naszą wiedzę na temat powstania tej rzeźby? Czekamy!

2 komentarze:

 1. Nawiązując do zadanego na końcu pytania - parafia św. Jana Chrzciciela istniała na nyskim Starym Mieście conajmniej od XIII wieku. 12 września 1663 decyzją austriackiego rządu, ze względu na grożący Nysie najazd Turków rozebrano do fundamentów kościół św. Jana. Zostawiono tylko dolną część wieży razem z dzwonami. Najświętszy Sakrament przeniesiono do kościółka św. Mikołaja u bramy do Średniej Wsi. Odtąd ten kościółek służył za kościół parafialny aż do 1740 roku, kiedy to również został rozebrany przez Prusaków.
  Od 1740 r. parafia staromiejska nie miała żadnego kościoła, a terytorium, gdzie jej kościoły i cmentarze i domy parafian stały zostało przez Prusaków przerobione na fortyfikacje. Mieszkańcy – obywatele Starej Nysy przenieśli się do przedmieść dalszych, zwłaszcza do Neulandu (dziś nyska dzielnica Średnia Wieś). Rząd miał wybudować im kościół, który wcześniej austriackie państwo zburzyło i obiecało odbudować. Ale nowe, protestanckie władze pruskie wcale nie myślały o tym zobowiązaniu. Dopiero po 29 latach tułaczki w 1770 r. parafia staronyska otrzymała nowy kościół w Średniej Wsi - tam ostatecznie rząd kazało go postawić. Aby okazać swoją wdzięczność Opatrzności, mieszkańcy parafii ufundowali przy drodze prowadzącej do kościoła pomnik św. Jana Nepomucena.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy za obszerne wyjaśnienie. Może jeszcze znacie autora tej wspaniałej rzeźby?
   Intrygujący jest także motyw anioła - bardzo rzadko występujący. Najbardziej znany jest chyba sprzed katedry św. Wita w Pradze. Link: http://nepomuceny.blogspot.com/2014/06/praga-przy-katedrze-sw-vita.html

   Usuń