wtorek, 24 czerwca 2014

Ożary, gm. Kamieniec Ząbkowicki

31 maja opisaliśmy odwiedziny u UMIERAJĄCEJ figury plenerowej św. Jana Nepomucena zlokalizowanej obok kościoła filialnego we wsi Laski (gmina Złoty Stok, powiat Ząbkowice Śląskie).
Lokalizację tej figury na mapie Google możecie sprawdzić pod tym postem.

Dzisiaj zapraszamy Was do kościoła parafialnego dla wsi Laski w sąsiedniej wsi Ożary (gmina Kamieniec Ząbkowicki, powiat Ząbkowice Śląskie). Wybraliśmy się tam w podwójne odwiedziny: do tamtejszej figury plenerowej św. Jana Nepomucena, a przy okazji do księdza proboszcza tej parafii.

Dojazd identyczny jak do wsi Laski. Najwygodniej - drogą krajową nr 46 (odcinek Złoty Stok - Kłodzko), po czym skręcamy na Kamieniec Ząbkowicki, odwiedzamy Jana N. w Laskach i jedziemy dalej szukając kościoła w Ożarach.
Jadąc drogą krajową nr 8 (odcinek Ząbkowice Śląskie - Kłodzko), należy skręcić na Przyłęk i kierować się na Ożary.
Wybierając drogę krajową nr 390 (odcinek Kamieniec Ząbkowicki - Złoty Stok) należy skręcić na Ożary.

Kościoła w Ożarach nie sposób przeoczyć, bo znajduje się przy drodze. Jana na postumencie wkomponowanym w mur cmentarza przykościelnego też już z drogi można wypatrzeć:


Przed pomnikiem nie zostawiono wolnego miejsca, trudno więc pokazać postać z postumentem bez ujawniania danych osobowych ;-)


Przypatrzmy się Janowi o nietypowej, tzw. bardzo słusznej posturze, trzymającemu krucyfiks z bardzo bujną gałęzią palmy. Stoi w lekkim kontrapoście, ubrany jest w klasyczny strój.


Zbliżenie pokazuje widoczny upływ czasu, ale ten Jan trzyma się całkiem, całkiem:


Dolna część postaci też całkowicie czytelna: fałdy sutanny, guziki, buty.


Na cokole z przodu język w glorii i data powstania: 1790...


... a z lewej i prawej strony cokołu coś nietypowego: my interpretujemy to jako rzadko przedstawiany atrybut - kwiat róży:


Po odwiedzinach u Jana N. udaliśmy się do księdza proboszcza. Rozmowa, chociaż sympatyczna, potwierdziła przypuszczenia: na chwilę obecną remont figury przy kościele w Laskach nie jest brany pod uwagę. Przy ogólnym braku środków pilniejsze dla parafii są inne potrzeby.

Liczyć należy więc na to, że poruszymy - my i Wy - wrażliwe osoby z umiejętnościami organizacyjnymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz