sobota, 27 czerwca 2015

Gorzanów - ul. Podzamcze 1, gm. Bystrzyca Kłodzka

Dzisiaj wracamy do odwiedzania plenerowych postaci św. Jana Nepomucena na bardzo w te postacie bogatej Ziemi Kłodzkiej - jest ich tutaj około 100. Do opisania pozostało nam jeszcze sześć (6).

Proponujemy wyjazd do wsi Gorzanów położonej w gminie Bystrzyca Kłodzka. Byliśmy już tutaj opisując pomnik z ul. Młyńskiej w Gorzanowie. Tam opisujemy nepomucką wyjątkowość tej miejscowości - zachęcamy do zajrzenia.

Gorzanów leży z boku dróg przejazdowych, dlatego trzeba tutaj wybrać się specjalnie. Za to można obejrzeć nepomuckie niezwykłości - odsyłamy Was bezpośrednio do encyklopedycznej podstrony www.nepomuki.pl.
Najprościej dojechać tutaj skręcając z DK 33 (odcinek Kłodzko - Bystrzyca Kłodzka) - do przejechania mamy tylko 2,5 km. Nieco więcej, bo 4,5 km mamy od opisanego już Jana ze wsi Stara Łomnica stojącego przy DW 388 (odcinek Polanica-Zdrój - Bystrzyca Kłodzka). A przy okazji - tylko 4 km jest z Gorzanowa do Jana z Topolic.

Reasumując - od wspomnianej wyżej ul. Młyńskiej 1 w Gorzanowie (centralny plac miejscowości) do dzisiaj odwiedzanej figury przy ul. Podzamcze 1 mamy do przejścia spacerkiem tylko 150 m:


Odwracając się widzimy budynek Wiejskiego Ośrodka Kultury (i biblioteki) znany Wam już z poprzedniego posta z Gorzanowa:


Stoimy przed zamurowaną bramą wjazdową z niezwykłym, wyjątkowym pomnikiem:


Na czym polega ta wyjątkowość? Bardzo rzadkie są figury przedstawiające św. Jana Nepomucena klęczącego - potwierdzenie znajdziecie na widocznej nad postem zakładce W skrócie i w przekroju.
Ale nigdzie indziej nie spotkaliśmy Jana klęczącego na obłoku z krucyfiksem leżącym przed nim! A tutaj taki jest!
Święty klęczy na lewym kolanie. W dodatku nie na postumencie, ale na bramie wjazdowej. Zobaczcie sami:


Przechodzimy do ładnie oddanego stroju postaci. Tradycyjnie zachęcamy do zapoznania się z naszym "fotoopisem" typowego dla św. Jana Nepomucena stroju kanonika.

Oglądamy postać ze wszystkich stron:


Oglądana teraz postać św. Jana N. ubrana jest w typowy strój kanonika, składający się z: sutanny z widocznymi tylko trzema guzikami, komży - rokiety obszytej koronką i futrzanej peleryny z kapturem (almucji). W lewej dłoni trzyma nakrycie głowy - biret z trzema skrzydełkami, na nogach trzewiki. Poniżej kilka szczegółów stroju:


Kolej na atrybuty Świętego - tutaj tez zachęcamy do przejrzenia naszego "fotoopisu" głównych atrybutów św. Jana Nepomucena
Strój kanonika z biretem powyżej opisaliśmy. Przypominamy, że nieczęsto biret trzymany jest w dłoni.

Aureola z pięcioma gwiazdami - tutaj typowa, niestety podniszczona i źle trzymająca się głowy:


Krucyfiks wraz z gałązką palmy leżą na obłoku przed klęczącą postacią.


Na pewno zwróciliście uwagę na pokazany już kilka razy gest prawej dłoni - ułożona na sercu do przysięgi.
Zwróćcie też uwagę na wzrok postaci skierowany na krucyfiks.


Odnotujmy jeszcze głowę aniołka przy birecie:


Pozostaje nam nie rozwiązana zagadka - co znajduje się po obydwu stronach postaci? Nie mamy pojęcia!


Data powstania rzeźby nie jest znana. Z stroną www.nepomuki.pl podajemy: połowa XVIII wieku.

Opisywaną postać odwiedziliśmy we wrześniu 2014 r. i w czerwcu 2015 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz