Ostatnio odwiedzaliśmy plenerową postać św. Jana Nepomucena w bardzo zabytkowym (polskie Carcassonne) i bardzo gościnnym Paczkowie - przy ul. Wojska Polskiego.
Zachęcając do łączenia odwiedzin, dzisiaj zapraszamy Was do wsi położonej zaledwie 7 km od Paczkowa i tylko 22 km z Kłodzka.
Ba, liczni turyści z kopalni złota w Złotym Stoku mają do przebycia tylko 3 km.
Zapraszamy do wsi zawikłanej w europejską historię przez wielkie "H", w tym z mocnymi śladami Marianny Orańskiej.
Jednym słowem zapraszamy do czeskiej wsi Bílá Voda, położonej w powiecie (okres) Jeseník, w województwie (kraju) ołomucieckim.
Jeszcze tylko przypominamy turystom zdobywającym Międzynarodową Odznakę Turystyczną „Szlakami Świętego Jana Nepomucena”, że za każdą figurę poza Waszym krajem przysługują Wam 3 punkty!
Jak do Bilej Vody dojechać? Odwiedzający Paczków - drogą przez wieś Kamienica (zatrzymajcie się przed kościołem!).
Jadący z Kłodzka lub ze Złotego Stoku powinni skręcić z drogi krajowej nr 46 w prawo, przed ostatnim budynkiem Złotego Stoku, w słabo oznaczoną drogę asfaltową. Łatwiej zauważyć kończący się tutaj chodnik!
W "miejskiej" części Bilej Vody, w cieniu ogromnej lipy na okazałym skwerze obok zespołu klasztornego pijarów, w miejscu zaskakująco efektownym o każdej porze roku - stoi cel naszych odwiedzin:
W pobliżu płynie potok o słyszanej już dzisiaj nazwie Bila Voda:
Figura św. Jana na postumencie otoczona jest kutym ogrodzeniem:
Obejrzyjmy figurę stojącą w ładnym kontrapoście (prawa noga):
Przed przejściem do opisu stroju i atrybutów świętego, zachęcamy do zapoznania się z naszymi "fotoopisami": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.
Odwiedzana dzisiaj postać Jana ubrana jest w typowy dla niego strój kanonika - niestety porosty utrudniają obserwację szczegółów. Na strój składają się: sutanna z widocznymi 14 guzikami, komża - rokieta obszyta koronką oraz futrzana peleryna ze słabo widocznym kapturem (almucja). Biret trzymany jest w lewej ręce, na nogach typowe trzewiki.
Teraz kolej na atrybuty.
Strój kanonika z biretem powyżej oglądaliśmy. Ale biret w ręku nieczęsto spotykamy, a jeszcze to zagięcie małego palca!
Nie ma aureoli, ale są wyraźne ślady po niej - otwory z obydwu stron głowy:
Nieduży krucyfiks trzymany prawą dłonią wsparty jest na prawym ramieniu. przy okazji widać uszkodzenia palców prawej dłoni i brak głowy Chrystusa.
Dorodna gałązka palmy ułożona pod krucyfiksem słabo jest widoczna z przodu, ale z tyłu sterczy wspaniała "kita":
Jeszcze powróćmy na chwilę do postumentu z pięknym herbem z przodu i zdobieniami po bokach:
Niestety, nie widać daty wykonania rzeźby.
Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy w październiku 2014 r. i w lutym 2015 r.
A przy okazji - wokół są liczne tablice z bardzo ciekawymi opisami, w tym w języku polskim:
A dla odwiedzających także figury św. Floriana niespodzianka: w z zasięgu wzroku są dwie - jedna z dużym brzuszkiem i druga we wnęce muru nad bramą wjazdową:
P.S. Prosicie o przybliżenie tablic informacyjnych - już się robi! Proponujemy także odwiedzić linki na początku tego posta.
Poniżej lokalizacja postaci.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz