Dawno już nie zapraszaliśmy Was do odwiedzenia plenerowej postaci św. Jana Nepomucena w sąsiednim województwie opolskim.
Przypominamy turystom zdobywającym Międzynarodową Odznakę Turystyczną „Szlakami Świętego Jana Nepomucena”, że za każdą figurę poza Waszym województwem przysługują Wam 2 punkty!
Dzisiaj proponujemy wyjazd od Paczkowa leżącego w powiecie nyskim. To tylko 30 km od Kłodzka i zaledwie 7,5 km od granicy województw dla jadących drogą krajową nr 46.
Odwiedzaliśmy już w Paczkowie figurę św. Jana Nepomucena na budynku Rynek 11. Zachęcamy do ponownych odwiedzin tej figury!
Z Rynku krótki spacer - "aż" 200 m - ulicą Wojska Polskiego. Po drodze udostępniona do zwiedzania Brama Nyska - jeden z powodów nazywania Paczkowa polskim Carcassonne ze względu na bardzo dobrze zachowane znaczne fragmenty murów obronnych.
Cóż więc widzimy po przekroczeniu Bramy Nyskiej? W porach "liściastych" niewiele:
Za to "bezlistne" pory roku pokazują swoje plusy. Ten piękny budynek po lewej stronie ulicy ma nr 21. Zauważacie coś przed nim?
A teraz widzicie cel naszej dzisiejszej wyprawy?
Potwierdzamy niewielką odległość do Bramy Nyskiej:
Ale skupmy się na figurze stojącej na raczej wtórnym, ceglanym postumencie (wrócimy do niego później):
Obejrzyjmy ze wszystkich stron samą figurę z rzadko spotykanym, bardzo wyraźnym kontrapostem (prawa noga):
Przechodzimy do stroju figury, lecz przedtem tradycyjnie polecamy nasz "fotoopis" typowego stroju kanonika.
Przyglądamy się szczegółom stroju. Zwróćcie uwagę na dynamicznie przedstawione szaty!
Święty ubrany jest w klasyczny dla niego strój kanonika: sutanna z widocznymi 11 (?) guzikami, komża - rokieta obszyta koronką z bardzo nietypowym poziomym wzorem oraz futrzana peleryna (almucja) z duzym kołnierzem. Na głowie biret, a na nogach trzewiki ze ściętymi czubkami. Dodatkowo na piersi rzadko spotykany krzyż (grecki?) na łańcuszku.
Od stroju tylko krok do atrybutów. Przypominamy o naszym "fotoopisie" głównych atrybutów świętego.
Strój kanonika z biretem właśnie omówiliśmy, ale zobaczmy z bliska biret z płaskim pomponem:
Aureola jest, ale bardzo zardzewiała i bez gwiazd. A w dodatku trzyma się tylko z jednej strony:
Duży krucyfiks trzymany jest - wraz z leżącą na nim gałązką palmy - od dołu lewą dłonią, oparty na prawym ramieniu i podtrzymywany prawą dłonią. A co dla nas najważniejsze - krucyfiks trzymany jest przez dużą chustę. Jej roli jeszcze nie wyjaśniliśmy.
Powracamy do postumentu, by pokazać wmurowany "kartusz herbowy z 1679 roku pochodzący z innego obiektu" - cytat ze strony www.nepomuki.pl.
Rzeźba jest w wyjątkowo dobrym stanie - gdyby jeszcze dostała nową aureole z gwiazdami!
Wracając koniecznie wejdźcie na Bramę Nyską i odpocznijcie po wrażeniach przy deserze w pobliskiej "Czarnej kawce". Polecamy!
Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy we wrześniu 2014 r. i w styczniu 2015 r.
Poniżej lokalizacja postaci.
Polskie Carcassonne, nie żadne "śląskie"!
OdpowiedzUsuńOczywista oczywistość ;-) Już poprawione!
UsuńPonownie cytat ze strony www.nepomuki.pl: figura została "ufundowana 16 maja 1724 roku przez Annę Rosinę Forchin".
OdpowiedzUsuńPowyższy tekst nie tyczy się figury św. Nepomucena przy ul. Wojska Polskiego tylko już kolejnego pomnika przy ul. Sienkiewicza,który znajdował się w pobliżu folwarku należącego do rodziny Forchin.
Dziękujemy za zwrócenie uwagi - już poprawiamy.
UsuńDzisiaj już nie sposób dojść skąd ten cytat w naszym opisie - prawdopodobnie nasz błąd (chyba, że doszło do korekty na stronie www.nepomuki.pl). Serdecznie pozdrawiamy!