niedziela, 31 maja 2015

Ponikwa, gm. Bystrzyca Kłodzka

Z zagranicznych wojaży wracamy na Ziemię Kłodzką (dla nepomukofilów nieprzypadkowo pisaną wielkimi literami!) z propozycją odwiedzenia kolejnej z około 100 (bo niełatwo poddają się klasyfikacjom) plenerowych postaci św. Jana Nepomucena.

Turystów i "tubylców" nie trzeba chyba zachęcać do odwiedzenia uzdrowiska Długopole-Zdrój. Obok licznych zalet uzdrowisko to ma także zaletę nepomucką - bliskość wielu ciekawych figur "naszego" Jana - np. w: Długopolu Górnym, Różance i Porębie.
Dzisiaj to tego grona chcemy dodać figurę ze wsi Ponikwa położonej w gminie Bystrzyca Kłodzka.

Do tej wsi trudno dojechać przypadkowo. Najlepiej z centrum Długopola-Zdroju pojechać 600 m w kierunku Międzylesia, skręcić w prawo za kierunkowskazem Poręba, po czym po zaledwie 50 m skręcić ponownie w prawo, za widocznym znakiem początku miejscowości Ponikwa. Po kolejnych 2 km skręcamy w prawo, w asfaltową drogę w kierunku kościoła. Zatrzymujemy się na parkingu przed kościołem i schodzimy w dół, przed budynek nr 40.


Nie ma co ukrywać, opisywana dzisiaj figura ma nie za ciekawą lokalizację. Zwłaszcza wiosenne widoki za jej plecami, z krowami tonącymi po kolana w błocie... Wszyscy we wsi (droga do kościoła), w gminie i w nadzorze weterynaryjnym o tym wiedzą, lecz podobno nic nie można zrobić... Dura lex, sed lex? Tylko zwierząt szkoda!


Odłóżmy na chwilę sprawę otoczenia i przejdźmy do niewielkiej figury na niewysokim postumencie:


Teraz przyglądamy się samej figurze, proporcjonalnej, w zgrabnym kontrapoście (lewa noga):


W niemal każdym poście zachęcamy Was do zapoznania się z dwoma naszymi "fotoopisami": typowego dla św. Jana Nepomucena stroju kanonika oraz czterech głównych atrybutów Świętego. Podobnie czynimy i teraz - przeczytajcie, skomentujcie.

Przyglądamy się więc strojowi figury:


Odwiedzana dzisiaj postać ubrana jest w typowy strój kanonika, składający się z: sutanny bezguzikowej (talary) z reszkami polichromii, komży - rokiety obszytej koronką i futrzanej peleryny (almucji) z kapturem. Na głowie nietypowo płaski biret, na nogach typowe trzewiki.

A co z atrybutami? O stroju kanonika z biretem przed chwilą pisaliśmy.
Duże otwory tuż pod biretem mówią, że aureola z gwiazdami kiedyś istniała, lecz czas ją pokonał.


Adorowany wzrokiem krucyfiks ułożony jest na prawym ramieniu i podtrzymywany prawą dłonią. Lewa dłoń ułożona jest na sercu. Gałązki palmy nie ma:


Warto zwrócić uwagę na nietypową, starszą twarz Jana:


Pozostało nam przyjrzeć się inskrypcji na postumencie, z widoczną datą powstania - rok 1777.Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy we wrześniu 2014 r. i w kwietniu 2015 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz