wtorek, 23 września 2014

Kłodzko, ul. Warty 2

Kilka dni temu pisaliśmy o odwiedzinach przy ul. Zajęczej 14 w Kłodzku - u nietypowej plenerowej postaci św. Jana Nepomucena

Dzisiejszy post (a przynajmniej jego początek i koniec) będzie w pewnym sensie kontynuacją powyższego.

Powtarzamy więc nasz pogląd przytoczony w ww. poście: nie lubimy postaci bielonych - lub jak ktoś woli - pomalowanych na biało. Najczęściej pomalowanych wielokrotnie, więc warstwa farby jest gruba i często ukrywa szczegóły - twarzy, ubioru, atrybutów.

Opisywana dzisiaj postać także jest bielona. Jest też nietypowa - bo jest częścią składową kamiennej (pobielonej) grupy figuralnej Ukrzyżowania zlokalizowanej w Kłodzku - przy ul. Warty 2.

Trafić tutaj jest łatwo, bo ul. Warty i granicząca z nią przy pomniku ul. Podgrodzie - są w ciągu drogi krajowej nr 33, a dokładniej jej wylotu z Kłodzka w kierunku drogi krajowej nr 8. Tak więc - jadąc DK nr 33 należy skręcić za drogowskazem Morzyszów i niezwłocznie (a będzie to już ul. Zamiejska - kierunek szpital) się zatrzymać.


Przyglądamy się całej grupie rzeźb:


Postać z przodu jest figurą "naszego" Jana. Przyjrzyjmy się jej dokładniej - zwłaszcza, że taka pozycja nie zdarza się często.
Święty klęczy tyłem do krzyża, na lewym kolanie, a prawe jest w przyklęku. Głowa wzniesiona ku niebu:


We wykonaniu postaci widzimy duże podobieństwo do figury z ul. Zajęczej 14. Co prawda znowu gruba warstwa bieli utrudnia obserwację szczegółów, ale i tutaj można zaryzykować tezę o dużej klasie rzeźby.
Święty jest ubrany w typowy dla siebie strój kanonika: sutanna, komża - rokieta obszyta koronką i futrzana peleryna (mantolet) z kapturem.

Bardzo ciekawie wygląda sprawa atrybutów. Proponujemy zapoznanie się z naszym opisem głównych atrybutów.
Odwiedzona dzisiaj postać nie ma ani aureoli, ani krucyfiksu, ani gałązki palmy. Wynika to prawdopodobnie z sąsiedztwa Ukrzyżowanego. Jedynym atrybutem jest biret trzymany w prawej dłoni:


Lewa dłoń złożona jest na sercu:


A twarz? Wygląda na nieuszkodzoną ... i tyle o niej można powiedzieć:


Przypomnijmy bardzo ciekawy i pouczający wywiad w Radiu Wrocław.
Wyciągając z niego wniosek - a przypominam, jesteśmy na drodze krajowej nr 33 - narzuca się apel:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - jako właściciel działki - powinna przywrócić całą grupę figuralną Ukrzyżowania z ul. Warty w Kłodzku do właściwego stanu!

Przypominamy, że GDDKiA ma Rejon Drogowy w Kłodzku. Tak więc i Burmistrz Kłodzka i Starosta Kłodzki mają blisko do zapoczątkowania rozmów.

Strona www.nepomuki.pl podaje tylko orientacyjną datę powstania opisywanej grupy - wiek XVIII.

Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy w maju i we wrześniu 2014 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz