sobota, 6 września 2014

Wrocław, ul. Osobowicka 129

Korzystając z wrześniowych temperatur i wrześniowego słońca proponujemy wyjazd do... nie zgadliście... do wrocławskiego ZOO. Dlaczego? Bo warto być w takim miejscu co kilka miesięcy!
Pisaliśmy już o tym opisując największego Nepomuka na świecie
Połowa zespołu redakcyjnego tego bloga gotowa byłaby zamieszkać tam (tak, w tym ZOO), a druga połowa... miałaby okazję tę pierwszą połowę często tam odwiedzać!
Od niedawna doszedł jeszcze jeden powód do takiego wyjazdu. Budowane ogromne Afrykarium zaprasza od niedawna na karmienie pingwinów (o 13.30) i na karmienie kotików (o 14.00). A zwiedzanie całego obiektu będzie możliwe jeszcze w tym roku!


No dobrze! Po wizycie w ZOO, a najlepiej przed taką wizytą, zachęcamy do jazdy na wrocławskie Osobowice w celu odwiedzenia znajdującej się tam plenerowej postaci św. Jana Nepomucena. Dokładniej - szukajcie kościoła przy ul. Osobowickiej 129.


Poddana niedawno renowacji postać Świętego umieszczona jest na odrestaurowanym postumencie, a ten otoczony jest nowym cokołem:


Pomnik po wielu przeprowadzkach (szczegóły znajdziecie na stronie www.nepomuki.pl) znalazł swoje miejsce przed wejściem głównym do kościoła:


Obejrzyjmy więc Jana z pozostałych stron. Święty ma na sobie typowy dla niego strój kanonika: sutannę, komżę - rokietę obszytą koronką i futrzaną pelerynę (mantolet) z pięknymi frędzlami (inna nazwa frędzli byłaby niestosowna).


Niewątpliwie jako pierwsze "rzucają się w oczy" złote atrybuty: piękna aureola z pięcioma gwiazdami i jeszcze piękniejsza palma trzymana w prawej ręce i wzorowana na tej z praskiego mostu Karola.


Nie pisaliśmy jeszcze tego, ale dzisiejszy Jan jest pięknie wykonany - przyjrzyjcie się jeszcze raz głowie w birecie, adorującej wzrokiem krucyfiks przyciskany lewą dłonią (przez chustę?) do serca:


Nacieszmy jeszcze wzrok pięknie oddanymi szczegółami stroju - fałdy mantoletu, sparowane guziki sutanny (dolne zakryte figlem wiatru) czy ścięte szpice trzewików.


Teraz pokażemy bliżej postument - bardzo, bardzo ciekawy. Z przodu postumentu jest tarcza herbowa i połowa inskrypcji fundacyjnej:


Z tyłu postumentu widzimy drugą (nieczytelną) tarczę herbową:


W kostce brukowej przed pomnikiem widzimy tablicę upamiętniającą datę i fundatora renowacji z 2003 r.


Datę powstania rzeźby - rok 1716 - podajemy za stroną www.nepomuki.pl.

Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy w lipcu 2014 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz