piątek, 31 marca 2017

Stronie Śląskie, ul. Kościuszki 55 (2)

Nadeszła wiosna! Nie tylko kalendarzowa, ale i pogodowa.
Znakomita okazja, aby powrócić do propagowanego przez nas hobby - odwiedzania plenerowych postaci św. Jana Nepomucena.
Poznawania postaci jeszcze nie oglądanych lub ponownej wizyty u postaci już nam znanych.

Powtarzamy po raz kolejny, że każdy pretekst jest dobry (w tym oczywiście nasze hobby), by wybrać się z rodziną lub znajomymi daleko od telewizora i od galerii handlowych, aby wspólnie pospacerować, porozmawiać, pofotografować - pobyć ze sobą.
A zdjęciami z takich spacerów możecie podzielić się z nami poprzez nasz profil na Facebooku.

Właśnie w taki sposób dostaliśmy zdjęcia z informacją o istotnych zmianach w Stroniu Śląskim - mieście i siedzibie gminy w powiecie Kłodzko.
Niezwłocznie pojechaliśmy obejrzeć te zmiany i stąd ten post...
Post bardzo dla nas nietypowy, bo pierwszy raz opisujemy renowację pomnika połączoną ze zmianą jego lokalizacji. Ale po kolei...

W gminie Stronie Śląskie znajdziecie tylko 4 plenerowe postacie św. Jana Nepomucena - opisane przez nas: przy kościele w Stroniu Śląskim, przy ulicy w Bolesławowie, na ścianie plebanii w Bolesławowie i na terenie posesji nr 21 w Goszowie.

Pierwszy z nich prezentował się tak:


W listopadzie i w grudniu 2016 r. na zlecenie Gminy Stronie Śląskie prace konserwatorskie i restauracyjne tego pomnika wykonała firma "Głaz" Kazimierz Durawa z Wrocławia, pod nadzorem konserwatorskim Elżbiety Grabarczyk z Wrocławia.
W ramach tych prac rzeźbę ustawiono w nowej lokalizacji - przy ul. Kościuszki 55, w rewitalizowanym otoczeniu Urzędu Miejskiego, w pobliżu mostu nad potokiem Morawka:


Na pewno musimy tam ponownie pojechać po ukończeniu prac i po zazielenieniu się trawników, bo w lutym było już ładnie, ale zimnawo...


Podchodzimy bliżej do figury na postumencie - wszystko jeszcze "pachnie" świeżą renowacją!


Nacieszmy się jeszcze widokiem samej postaci:


Przed dokładnym przyjrzeniem się strojowi postaci i atrybutom świętego zachęcamy do zapoznania się z naszymi "fotoopisami": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.


Święty stojący w pięknym kontrapoście (lewa noga) ubrany jest w typowy dla niego strój kanonika: sutannę bezguzikową - talarę, komżę - rokietę obszytą ładnie oddaną koronką oraz futrzaną pelerynę z kapturem - almucję. Na głowie biret, na nogach typowe trzewiki.

Chcecie przyjrzeć się z bliska koronce na rokiecie? Proszę bardzo, oto zdjęcie:


Pokazany powyżej strój kanonika z biretem jest najważniejszym atrybutem św. Jana Nepomucena.
Ale najbardziej rozpoznawalnym atrybutem jest aureola z 5 gwiazdami - tutaj nowiutka, piękna i pozłacana:


Jest jeszcze jeden atrybut - adorowany wzrokiem krucyfiks, wsparty na lewym ramieniu i trzymany obiema dłońmi:


Do pokazania pozostał postument, z przodu którego widzimy inskrypcję wotywną:


Z postumentem i datą powstania pomnika wiąże się ciekawa historia opisana w "Dokumentacji prac konserwatorskich i restauratorskich" przez konserwator Elżbietę Grabarczyk. Otóż pomnik powstał w roku 1722 i został ustawiony na moście nad potokiem Morawka. Po powodzi w roku 1808 został przeniesiony na pobliski chodnik. Stamtąd w latach 80-tych został przeniesiony pod kościół. W czasie tych ostatnich przenosin została uszkodzona tylna ściana postumentu, na której znajdowała się data wzniesienia pomnika

Na koniec jeszcze tabliczka pochwalna dla operatywności władz gminy Stronie Śląskie i przykład dla pozostałych gmin:


Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy w lutym 2017 r.

PS. Ulegamy sugestii zawartej w komentarzu do tego posta (pozdrawiamy J.B. z Kłodzka) i pokazujemy postać św. Jana Nepomucena umieszczoną na pierwszym piętrze pokazywanego powyżej budynku Urzędu Miejskiego.
Drewniana figura stała niegdyś na cmentarzu przy pobliskim kościele ewangelickim, lecz została podpalona przez nieznanych sprawców. Po konserwacji i częściowych uzupełnieniach została wystawiona w obecnym miejscu.
Niestety ta lokalizacja ma swoją wadę - figurę bez przeszkód można oglądać tylko w godzinach pracy urzędu.

Widok ogólny:


Niestety od razu w oczy rzuca się brak obydwu nóg poniżej sutanny oraz brak obydwu dłoni:


Jedynym atrybutem świętego pozostał polichromowany typowy strój kanonika, składający się z: sutanny, rokiety z nietypową koronką, almucji spiętej ozdobnym sznurem i biretu:


Biret z bardzo ciekawą twarzą pozostawiamy "na deser":


Tę figurę odwiedziliśmy w październiku 2014 r.


Poniżej lokalizacja postaci zewnętrznej.

2 komentarze:

 1. Witam!
  Jak zwykle fajny opis i zdjęcia. Teraz czekam na wpis o nadpalonym, a więc drewnianym JN ze Stronia, który znajduje się w tutejszym urzędzie, a więc dostępny w godz. urzędowania na I piętrze. Dodatkowy bonus to makieta pewnej wieży, która może kiedyś powstanie.
  Wszystkiego dobrego, J.B. z Kłodzka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobnego wpisu nie planujemy, bo co prawda JN z budynku Urzędu Miasta był kiedyś figurą zewnętrzną, ale obecnie jest i pozostanie figurą wewnętrzną. Dziękujemy za konstruktywną sugestię i szykujemy dopisek do tego posta. Serdecznie pozdrawiamy.

   Usuń