niedziela, 4 stycznia 2015

Kraliky - na moście, okres Usti nad Orlici

Szczególną radością dla "zarażonych wirusem nepomuckim" jest możliwość obejrzenia plenerowej postaci św. Jana Nepomucena usytuowanej na moście - najbardziej klasycznej z lokalizacji (zobacz nasz opis Jana z mostu Karola w Pradze).

Dzisiaj zapraszamy do takiego Jana - na terytorium Czech, blisko granicy z powiatem kłodzkim - do miasta Kraliky, położonego w powiecie (okres) Ústí nad Orlicí, w województwie (kraju) pardubickim.

Dojazd jest bardzo prosty. Przejeżdżamy granicę polsko - czeską w Boboszowie i jedziemy dalej 4,5 km drogą nr 43 do centrum miasta Kraliky. Z rynku schodzimy 300 m ul. Jana Opletala do mostu nad Kralickym Potokiem.


Zauważyliście w oddali klasztor na drugim zdjęciu? O Janach z tego klasztoru napiszemy przy innej okazji.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej figurze na postumencie wmurowanym w kamienną balustradę mostu:


Przed przejściem do opisu stroju figury i atrybutów świętego przypominamy, że możecie zapoznać się z naszymi "fotoopisami": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.

Jan stojący w wyraźnym kontrapoście (lewa noga) ubrany jest w typowy dla niego strój kanonika: sutannę z 11 słabo widocznymi guzikami, komżę - rokietę obszytą koronką oraz futrzaną pelerynę (almucję) z kapturem. Na głowie biret, na nogach typowe trzewiki.


Szczegóły są mocno nadżarte korozją kamienia - widać to np. po guzikach:


A główne atrybuty Świętego? Zobaczmy najpierw zdjęcia:


Biret z resztą stroju kanonika opisaliśmy wcześniej. Aureola z gwiazdami - mimo, że nowa, to bardzo pokrzywiona. Krucyfiks ułożony z gałązką palmy na prawym ramieniu, przytrzymany jest prawą dłonią. Lewa dłoń ułożona jest w okolicy serca.

Atrybuty z kamienia także wyraźnie tracą szczegóły:


Do pokazania pozostał postument, tym razem bogaty w detale. Z tyłu dane twórcy i data wykonania - w tłumaczeniu: Kazimierz Klahr, rzeźbiarz z Lądka, 1816. Tak, z tych Klahrów i z Lądka-Zdroju.


A z przodu postumentu? U góry kwiat, na dole powtórzona data powstania, a pośrodku - język na chmurach, w glorii, otoczony pięcioma gwiazdami:


Jeszcze ciekawostka: przy samej ziemi symboliczne przęsła mostu Karola w Pradze:


Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy we wrześniu 2014 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz