czwartek, 8 stycznia 2015

Żelazno, gm. Kłodzko

Jadąc z Kłodzka w kierunku Lądka-Zdroju czy Bystrzycy Kłodzkiej przejeżdżamy przez wieś Żelazno położoną w gminie wiejskiej Kłodzko. To w tej miejscowości od drogi krajowej nr 33 (kier. Boboszów) oddziela się droga wojewódzka nr 392 (kier. Lądek-Zdrój).

Jadący od Kłodzka mijają rozgałęzienie dróg, jadą jeszcze 200 m drogą nr 33, po czym skręcają w prawo przez most kratowy nad rzeką Biała Lądecka i po kolejny 100 m pojawia się odwiedzana dzisiaj w Żelaźnie plenerowa postać św. Jana Nepomucena.
Jest ona usytuowana w bardzo ciekawym miejscu - obok dojścia do kościoła obronnego, w pobliżu rycerskiej wieży mieszkalnej.


Przez Żelazno zwykle śpieszymy się jadąc "tam" lub późno wracamy "stamtąd". Tym razem też było późne jesienne popołudnie.
Korzystamy z większej tolerancji aparatów na słabsze światło i obchodzimy figurę na postumencie:


Tradycyjnie (mamy już tradycje!) zachęcamy do wcześniejszego przypomnienia sobie naszych "fotoopisów": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.

Zróbmy jeszcze jedną rundę wokół figury, aby dokładniej się jej przyjrzeć:


Święty - stojący w niewielkim kontrapoście (lewa noga) - ubrany jest w typowy dla niego strój kanonika: sutannę z 7 widocznymi, dużymi guzikami, komżę - rokietę obszytą koronką i futrzaną pelerynę z kapturem - almucję, na nogach typowe trzewiki.
Biret - co jest rzadko spotykane - trzyma w lewej dłoni. Poniżej zbliżenie stroju:


Przyjrzyjmy się atrybutom świętego. Biret i resztę stroju kanonika właśnie pokazaliśmy. Może jeszcze biret z bliska:


Nad głową piękna aureola z 5 gwiazdami:


Duży krucyfiks ułożony na obfitej gałązce palmy Święty trzyma prawą dłonią przy prawym ramieniu i podtrzymuje biretem w lewej dłoni:


Dla poznania kontekstu płaskorzeźbionej sceny umieszczonej z przodu postumentu zachęcamy do wcześniejszego zapoznania się z naszym kolejnym "fotoopisem" scen z żywota św. Jana Nepomucena.
Przed sobą mamy dobrze zachowaną, rzadko spotykaną scenę pielgrzymki do Starej Boleslavi. Zupełną rzadkością jest wizerunek Palladium - w prawym górnym rogu. A tutaj możecie obejrzeć nasze zdjęcie Palladium.


Data wykonania rzeźby nie jest znana - za stroną www.nepomuki.pl powtarzamy: wiek XVIII.

Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy w pierwszych dniach października 2014 r.
Na pewno do niego jeszcze wrócimy! Chociażby dla takiego obrazka:


Poniżej lokalizacja postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz