wtorek, 19 sierpnia 2014

Sonov 37, okres Nachod

Kontynuujemy opisywanie naszych odwiedzin u plenerowych postaci św. Jana Nepomucena na terenach Czech graniczących z Ziemią Kłodzką.

Wcześniej opisaliśmy odwiedziny u Jana w dzielnicy Broumova - Velka Ves, obok posesji nr 1.

Dzisiaj odwiedzamy Jana ze wsi Sonov, położonej w powiecie (okres) Nachod, w województwie (kraju) kralovohradeckim.

Cytat z Wikipedii wyjasniający zawiłości podziału administracyjnego Czech:
"Od 1 stycznia 2003 roku powiaty nie są już jednostką podziału administracyjnego Czech. Podział na powiaty zachowały jednak sądy, policja i niektóre inne urzędy państwowe. Został również zachowany dla celów statystycznych."
Więc i my dla naszych celów zachowamy podział na powiaty.

Jak do dzisiejszej figury dojechać? Kierujemy się drogą wojewódzką nr 385 w kierunku byłego przejścia granicznego Tłumaczów-Otovice.
W Tłumaczowie od kierunkowskazu Radków 6 (wskazującego drogę w lewo przez most obok dobrze widocznego kościoła) zachowujemy czujność - po 200 m skręcamy w prawo, za znakiem Sonov - szlak rowerowy.

Po niespełna 2 km mijamy granicę (ledwie dostrzegalną) i jedziemy dalej - jeszcze około 1,3 km. Zatrzymujemy się obok jednego z dużych, piętrowych budynków wielorodzinnych:


Jak widzicie nasz dzisiejszy Jan "mieszka" za żywopłotem, obok jaskrawożółtego budynku mieszczącego pensjonat "U Pitasu". Nie wchodziliśmy do środka, ale jeśliby ktoś chciał tam zamieszkać, to podajemy dane kontaktowe:


Żywopłot ogranicza widoczność od strony drogi, ale z posesji widać, że niewysoka figura została postawiona na postumencie o niewielkim przekroju i wysokości ponad dwa metry. Z przodu, na kutym haku, wisi współczesna latarenka:


Przyjrzyjmy się postaci, stojącej na płaskim obłoku w niewielkim kontrapoście (lewa noga):


Widzimy Jana ubranego w typowy dla niego strój: sutanna z widocznym guzikami (6?), komża obszyta koronką i futrzana peleryna związana sznurem. Na głowie biret.


Nad głową pięknie odnowiona aureola z pięcioma gwiazdami:


Niestety na głowie, a zwłaszcza na twarzy okolonej długimi włosami najbardziej widać upływ czasu i postępującą korozję piaskowca:


Święty w lewej ręce trzyma krucyfiks z ledwie widoczną palmą pod nim. Dłonie i postać Chrystusa także są mocno skorodowane:


Na zakończenie przyjrzyjmy się bliżej postumentowi z niewielkimi zdobieniami na trzech bokach:


Z tyłu postumentu data powstania - rok 1799 oraz inicjały twórcy (ME). Powyżej data renowacji - rok 1891.


Odwiedziliśmy tego Jana w kwietniu i w lipcu 2014 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz