niedziela, 26 maja 2019

Bardo - most na Nysie, odsłonięcie

Dzisiaj wpis bardzo nietypowy, wręcz pierwszy tego rodzaju - i oby nie ostatni.
Chcemy Wam pokazać odsłonięcie nowego pomnika św. Jana Nepomucena.
Zapraszamy do Barda, miasta w powiecie ząbkowickim, siedziby gminy. Miejscem akcji jest zabytkowy most kamienny z 1515 r. na Nysie Kłodzkiej.

Taki był finał wczorajszego spotkania, kolejny z widoków, dla których warto wstąpić do Barda:


Ale po kolei...
Fundatorem odbudowy figury św. Jana Nepomucena istniejącej na tym moście do 1945 r. był Oddział Dolnośląski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawcą i motorem skomplikowanego przedsięwzięcia był Leszek Budych, członek ZMRP. Jest on też autorem dużego i bardzo merytorycznego bloku artykułów na ten temat w Biuletynie ZMRP nr 15/2019, rozdawanym podczas uroczystości odsłonięcia. Z tych artykułów zaczerpnęliśmy garść fachowych informacji.
Poniżej okładka biuletynu i 2 reprodukcje historycznych zdjęć, w tym zniszczonej przez Niemców figury sprzed ponad 70 lat:


Przechodzimy więc do soboty 25 maja 2019 r. Dzień był pochmurny, 15 km od Barda lało jak z cebra, a w samym Bardzie nie spadła ani kropla deszczu. Przed uroczystością straszyły ciężkie chmury, ale coraz częstsze były przejaśnienia:


Na początku było kilka przemów. Z lewej strony autorka pomnika - artystka rzeźbiarka Beata Małecka. Są tam też m.in.: burmistrz Barda, starosta ząbkowicki i proboszcz bardzkiej parafii. Przemawia pomysłodawca - Leszek Budych.


Odsłonięcie pomnika odbyło się z lekkimi kłopotami, ale mostowcy dali radę...


Później jeszcze wypowiedź autorki, podziękowania i pamiątkowe zdjęcia:


A sam pomnik?
Po odsłonięciu rozmawialiśmy na jego temat z autorką pomnika - Beatą Małecką. Przyznała się do inspiracji pomnikiem sprzed kościoła św. Macieja we Wrocławiu autorstwa Jana Urbańskiego, w tym do szczególnej wagi spojrzenia Jana na krucyfiks i opowiedziała o swojej wizji artystycznej, w tym o niezbędnych uproszczeniach.

Cokół pomnika stoi na filarze środkowego przęsła mostu, od strony górnej wody:


Figura została wykonana z bloku piaskowca pochodzącego ze złoża Sielec 1 w gminie Żarnowiec powiat Opoczno.
Gotowy pomnik został zabezpieczony preparatem do hydrofobizacji Hydroksanem Aqua.
Figura została wykonana w stylu barokowym, lecz z widocznymi uproszczeniami detali.


Poniżej figury zobaczycie tablicę pamiątkową:


Przed dokładnym przyjrzeniem się strojowi postaci i atrybutom świętego tradycyjnie zachęcamy do zapoznania się z naszymi "fotoopisami": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.


Jak widzicie, postać stoi w wyraźnym kontrapoście (lewa noga). Ubrana jest w typowy dla niej strój kanonika: sutannę z licznymi guzikami, komżę - rokietę obszytą koronką oraz futrzaną pelerynę z kapturem - almucję. Na głowie biret (4 skrzydełka, bez pompona), na nogach typowe trzewiki.

Strój kanonika z biretem jest najważniejszym atrybutem św. Jana Nepomucena.
Najbardziej rozpoznawalnego atrybutu - aureoli z 5 gwiazdami - nie ma.
Są za to pozostałe dwa główne atrybuty - krucyfiks i gałązka palmy (nieco omdlała) wsparte na prawym ramieniu.
Piękne spojrzenie Świętego na krucyfiks:


... i tylko guzików żal:


Aby nie kończyć mniej radośnie jak zaczęliśmy, szykujemy się na na spływ Nysą, by zobaczyć pomnik z rzeki, czekamy też na jesienne kolory w takich ujęciach:


Zapraszamy do Barda!

Lokalizacja opisanej dzisiaj postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz