niedziela, 3 maja 2020

Praga, U Lanové dráhy

Niestety, w tym roku przez trwającą pandemię nie wchodzi w grę planowany majowy wyjazd do Pragi - stolicy Czech.
Pozostaje powrót do wcześniejszych zdjęć i związanych z nimi wspomnień.
Zastanawialiśmy się, która z odwiedzonych przez nas praskich plenerowych postaci św. Jana Nepomucena zrobiła na nas największe wrażenie. W kategorii "niespodzianka" zdecydowanie wygrała figura z niepozornej ulicy U Lanové dráhy w dzielnicy Malá Strana.

Trafić jest tutaj bardzo łatwo. Proponujemy spacer spod figury "Pierwszego z Janów" na moście Karola - to tylko 1 km.
Po drodze wstępujemy na Malostranské náměstí - do przejścia pozostało 550 m. Kolejnym przystankiem może być Kostel Panny Marie Vítězné, w którym znajduje się słynące z cudów Pražské Jezulátko - stąd już tylko 350 m. Jeśli zaś - jak większość turystów - planujecie wjechać kolejką linowo-terenową na wzgórze Petřín, to musicie zboczyć drobne 20 m!
Sama ulica U Lanové dráhy ma tylko 100 m długości, zaczyna się od ulicy Újezd, a kończą ją schody prowadzące do ogrodów opisanych m.in. przez Mariusza Szczygła - są to Petřínské sady.


Jak widzicie, rzeźba znajduje się we wnęce elewacji budynku nr 2/409 i... wręcz można ją dotknąć. Wrażenie NIESAMOWITE!
Podchodzimy bliżej:


Postać świętego stoi w pięknym kontrapoście (lewa noga).

Przejdźmy do szczegółów figury. Tradycyjnie zachęcamy do obejrzenia naszych fotoopisów": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.


Wspaniale pokazany strój kanonika składa się z: sutanny z 15 guzikami w 5 grupach po 3, komży - rokiety, obszytej wspaniałą koronką i futrzanej peleryny z kapturem - almucji - spiętej medalionem, niestety pustym - bez ornamentu. W lewej dłoni biret, na nogach trzewiki z modnymi kwadratowymi noskami. Nie możemy podarować sobie pokazania szczegółów stroju:


Przejdźmy do atrybutów świętego. Najważniejszy atrybut przed chwilą pokazaliśmy - strój kanonika z biretem.
Drugim atrybutem aureola z pięcioma gwiazdami - no cóż, odtworzona bez zbytniej atencji:


Trzecim z głównych atrybutów jest gałązka palmy, pięknie ułożona na lewym boku:


Nie ma czwartego z głównych atrybutów św. Jana Nepomucena - krucyfiksu.
Zastępuje go atrybut bardzo rzadko spotykany w Polsce, nieco liczniej spotykany w Czechach - Staroboleslavske Palladium - cudowny obraz (medalion) Matki Bożej z Dzieciątkiem - tutaj pięknie adorowany wzrokiem. Oryginał obrazu możecie zobaczyć czytając naszą relację ze Starej Boleslawii.


Jeszcze ostatnie spojrzenie i ostatnie zdjęcia...


Nie trafiliśmy na żadne dane dotyczące twórcy rzeźby i jej daty powstania. Ale mimo nie najdelikatniejszej renowacji widać, że oglądamy wspaniałe dzieło starych mistrzów ery baroku!

Zmieszczone zdjęcia powstały w trakcie naszych odwiedzin w marcu 2016 r.

Poniżej lokalizacja figury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz