sobota, 13 sierpnia 2016

Korytów - posesja nr 1 (we wnęce), gm. Kłodzko

Dzisiaj zapraszamy do odwiedzenia ostatniej ze znanych nam figur św. Jana Nepomucena wykonanych z drewna i umieszczonych we wnękach budynków w powiecie kłodzkim.

Opisujemy plenerowe przedstawienia św. Jana Nepomucena w powiecie kłodzkim znajdujące się zazwyczaj poza głównym nurtem naszego bloga z powodu ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku konkursu turystyczno-fotograficznego "Nepomuceny powiatu kłodzkiego". Jesteśmy partnerami tego konkursu, więc przybliżamy Wam nepomuki nieopisywane przez nas wcześniej, a spełniające kryterium regulaminu konkursu.

Udajemy się do wsi Korytów leżącej w gminie wiejskiej Kłodzko. Byliśmy już razem w Korytowie i odwiedziliśmy piękną figurę stojącą na skraju pałacowego parku. Aby do wsi dojechać, należy z obwodnicy Kłodzka (DK 8) skręcić w przeciwną stronę niż do widocznych: zakładu GE i sklepu Stollido. Po niespełna 3 km jesteśmy w Korytowie i szukamy posesji nr 1.

Zerkamy przez drewniane wrota dawnego kompleksu gospodarczego i ostrożnie wkraczamy dalej:


Jeśli jeszcze nie natrafiliście na bardzo sympatycznego gospodarza, to teraz go wywołajcie, aby uzyskać zgodę na zdjęcia.
Prawdopodobną lokalizację tej figurki wskazał nam znakomity fotograf (w tym nepomuków) - Tomasz Gmerek z Kłodzka. Dziękujemy!

Wnęka z interesującą nas figurką znajduje się nad drzwiami wejściowymi do budynku chroniona jest szybą.
Tutaj ciekawostka - święty uczestniczy w życiu mieszkańców i udało nam się trafić na wersje: zimową i letnią.

Zaczynamy od wersji zimowej:


Tak wygląda wersja letnia:


W tym miejscu zachęcamy (zwłaszcza rzadziej do nas zaglądających) do przejrzenia naszych "fotoopisów": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.


Trudno ocenić, czy piękna postać jest statyczna, czy stoi w kontrapoście. Święty ma na sobie polichromowany, tradycyjny strój kanonika składający się z: sutanny bezguzikowej - talary, komży - rokiety z bardzo ciekawą koronką oraz futrzanej peleryny - almucji.
Na głowie wspaniały biret. Na twarzy płomienno rude włosy, wąsy i brodę.


Niestety, dłonie są puste, więc - poza ubiorem - innych atrybutów nie dostrzegamy.


Ale zwróćcie uwagę na widoczne powyżej prążki tkaniny rokiety. Zwykle można to dostrzec na najstarszych figurach.
Może uda się inwentaryzacją tej figurki zainteresować Muzeum Ziemi Kłodzkiej? Spróbujemy.

Opisywaną dzisiaj figurę fotografowaliśmy w marcu i w lipcu 2016 r.

Poniżej lokalizacja budynku z figurą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz