środa, 10 sierpnia 2016

Ławica - kaplica (we wnęce), gm. Kłodzko

Na początek pochwalimy się niespodziewaną i ogromną (jak na nasze możliwości) popularnością naszego poprzedniego wpisu - o plenerowej postaci św. Jana Nepomucena, której poprzednia i przyszła lokalizacja, to ul. Cicha w Nowej Rudzie.
Przy okazji dziękujemy twórcy strony Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia za mobilizację noworudzian!

Dzisiaj wracamy do opisywania plenerowych przedstawień św. Jana Nepomucena w powiecie kłodzkim znajdujących się zazwyczaj poza głównym nurtem naszego bloga. Opisujemy je przy okazji ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku konkursu turystyczno-fotograficznego "Nepomuceny powiatu kłodzkiego". Jako partnerzy tego konkursu chcemy przybliżyć Wam nepomuki nieopisywane przez nas wcześniej, a spełniające kryterium regulaminu konkursu.

Tym razem będzie to figurka wykonana z drewna i umieszczona we wnęce budynku. Aby ją obejrzeć, trzeba wybrać się do wsi Ławica, leżącej w gminie wiejskiej Kłodzko. Jadąc w kierunku wsi Podtynie szukamy kaplicy - uwaga! w pobliżu przystanku PKS.
Skręcając z DK 8 do Boguszyna za drogowskazem Morzyszów 6, mamy do pokonania tylko 2,2 km.


Powyżej widok z drogi głównej na ścinę szczytową - w której do niedawna były drzwi wejściowe do kaplicy.
Obecnie wejście jest z przeciwnej strony - od ogrodzonego i zadbanego placu zabaw:


Tutaj są (zwykle zamknięte) drzwi do barokowej kaplicy św. Anny, a nad nimi, w nowej wnęce - "nasz święty"!


Informację o tej figurze przysłał nam J.B. z Kłodzka. Dziękujemy! Wysłał jej opis także na stronę www.nepomuki.pl.
Wg tych informacji - uroczystość poświęcenia kaplicy odbyła się w 2015 r., a fundatorem figurki jest firma organizująca w pobliżu kaplicy spływy pontonami do Barda przełomem Nysy Kłodzkiej przez Góry Bardzkie.


W tym miejscu- tak jak zwykle sugerujemy przejrzenie naszych "fotoopisów": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.


Jak widział postać św. Jana Nepomucena współczesny rzeźbiarz? Stylizowana maniera ludowa dodaje uroku postaci - przez to niemal współczesnej, w dodatku w uwspółcześnionym stroju. Jednym słowem - niemal ksiądz z sąsiedztwa.


Święty ma na sobie czarne: sutannę bezguzikową - talarę i biret na głowie - tego jesteśmy pewni. Do tego biała komża i czarna pelerynka - nie znamy jej nazwy. Do tego stuła.
Włosy i zarost na twarzy - płomiennie rude!


Jako pewny atrybut widzimy trzymany w obu dłoniach krucyfiks.


Figurka bardzo nam się podoba. Ale gdybyśmy nie wiedzieli, że to św. Jan Nepomucen, to byśmy wcale nie byli tego pewni.

Warto zwrócić uwagę na sąsiadujący z kaplicą krzyż - utrzymany w tej samej konwencji.


Opisywaną dzisiaj figurę fotografowaliśmy w lipcu 2016 r.

Poniżej lokalizacja kaplicy z figurą.

2 komentarze:

 1. Witam, i gratuluję kolejnego fajnego opisu. Warto może dodać, że autorem rzeźby jest Pan Jan Giejson z Barda, mający swoją pracownię przy ul. Kolejowej 3. Przed jego pracownią można zobaczyć kolejną figurę św. Jana Nepomucena i inne ciekawe rzeźby.
  Pozdrawiam J.B. z Kłodzka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy za cenne uzupełnienie. Z tą wiedzą na pewno wybierzemy się do Barda, aby poznać współczesnego twórcę nepomuków. Pozdrawiamy!

   Usuń