niedziela, 19 czerwca 2016

Słoszów - przy lesie (płaskorzeźba), gm. Szczytna

Dzisiaj kolejny wpis poza naszym "głównym nurtem" - czyli poza odwiedzaniem plenerowych figur św. Jana Nepomucena.

Podczas trwania ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku konkursu turystyczno-fotograficznego "Nepomuceny powiatu kłodzkiego" (jesteśmy partnerem tego konkursu) zachęcamy Was do odwiedzania innych plenerowych przedstawień tego świętego na terenie powiatu kłodzkiego, tzn. plenerowych płaskorzeźb na postumentach krzyży i kolumn, niewielkich figurek we wnękach budynków, itp.

Tutaj ogólna uwaga dotycząca wielu innych lokalizacji, ale szczególnie istotna przy dzisiejszym opisie.
Zdarza się, że poszukiwany nepomuk leży na terenie prywatnej posesji. Wtedy ZAWSZE należy prosić o zgodę na wejście i na zrobienie zdjęć. Jeśli nie ma właścicieli, to należy spytać np. sąsiadów. Niemal zawsze zgoda jest bezwarunkowa.
A jeśli nikogo nie zastaliście?
Wtedy należy postępować wg klasycznej rady: jeśli nie wiesz, jak się zachować, to zachowaj się przyzwoicie.

Po tym moralizatorskim wstępie zabieramy Was do wsi Słoszów leżącej w gminie Szczytna.

Jak tutaj trafić? Z DK 8 na skrzyżowaniu ze światłami w Dusznikach-Zdroju skręcamy za kierunkowskazem Karłów, by po 750 m skręcić w lewo za kierunkowskazem Jeleniów. Po kolejnych 2 km wyjeżdżamy ze wsi Słoszów.

Tutaj zaczyna się tak nielubiany przez nas brak precyzji. W zasadzie należałoby dojechać do przepustu drogowego pod linia kolejową, zatrzymać się przed nim i poszukać drogi przez las.
My byliśmy tam wczesną wiosną - w kwietniu. Wypytywani o lokalizację i o dojście mieszkańcy Słoszowa skierowali nas drogą polną i łąką, informując o możliwej nieobecności gospodarza i o ogólnym akceptowaniu tam niekrępujących turystów.

Pogodę mieliśmy bardzo zmienną, z niespodziewanymi opadami śniegu:


Widoczny z daleka kamienny krzyż stoi na terenie ogrodzonym i otoczonym zadbanym żywopłotem:


Z tyłu, na postumencie krzyża można dostrzec datę - rok 1866.


My oczywiście koncentrujemy uwagę na płaskorzeźbie w niewielkiej wnęce z przodu postumentu:


Tutaj tradycyjnie zachęcamy do zapoznania się z naszymi "fotoopisami": typowego ubioru figur św. Jana Nepomucena oraz atrybutów tego świętego.


Teraz łatwiej Wam będzie rozpoznać typowy strój kanonika składający się z: sutanny bezguzikowej - talary, komży - rokiety z zaznaczoną koronką oraz futrzanej peleryny - almucji. Na głowie biret, na nogach typowe trzewiki.
Na sutannie wyraźnie widoczne są resztki polichromii.
Jeszcze zdanie o dwóch głównych atrybutach tego świętego. Dosyć nietypowo trzymany prosty krzyż ułożony na gałązce palmy - trzymany jest obiema dłońmi, zwrócony do przechodnia i przyciśnięty do lewego ramienia.

Na twarzy świętego widać niewielkie ślady po ubytkach, bardziej martwi pęknięcie postumentu obok głowy:


Opisywaną dzisiaj płaskorzeźbę fotografowaliśmy w kwietniu 2016 r.

Poniżej lokalizacja krzyża z płaskorzeźbą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz