sobota, 25 czerwca 2016

Ludwikowice - obok Kasprowicza 52 (płaskorzeźba), gm. Nowa Ruda

Z okazji trwającego, a ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku konkursu turystyczno-fotograficznego "Nepomuceny powiatu kłodzkiego" (jesteśmy partnerem tego konkursu), zachęcamy Was do odwiedzania innych plenerowych przedstawień św. Jana Nepomucena na terenie powiatu kłodzkiego,

"Innych plenerowych przedstawień" - to wg nas znaczy nie będących plenerowymi figurami (pozostają one dla nas najważniejsze), ale plenerowymi płaskorzeźbami na postumentach krzyży i kolumn, niewielkimi figurkami we wnękach budynków, itp.

Dzisiaj zapraszamy do wsi Ludwikowice Kłodzkie leżącej na terenie gminy wiejskiej Nowa Ruda.
Najłatwiej tutaj trafić jadąc DW 381 (odcinek Nowa Ruda - Głuszyca) i w Ludwikowicach Kłodzkich skręcić za drogowskazem Sokolec 4. Po niespełna 3 km jesteśmy w przysiółku Sowina i zatrzymujemy się w pobliżu budynku nr 52 przy ul. Kasprowicza.

Stoi tutaj metalowy krzyż na kamiennym postumencie. Niedawno wycięto 2 ogromne lipy, stąd krzyż jest teraz widoczny z daleka.
Z tyłu za krzyżem możecie dostrzec jeden z mostków na płynącym w pobliżu Sowim Potoku:


Pierwsze wrażenie nie jest optymistyczne, krzyż na pewno jest wtórny, po 2 figurkach z grupy Ukrzyżowanie pozostały tylko smętne resztki, a bardzo bogaty w płaskorzeźby postument został pomalowany "mocno amatorsko" - delikatnie to określając:


Nas najbardziej interesuje płaskorzeźba z lewej strony postumentu - przedstawiająca św. Jana Nepomucena:


W tym miejscu tradycyjnie zachęcamy od zapoznania się z naszymi "fotoopisami": typowego ubioru figur św. Jana Nepomucena oraz atrybutów tego świętego.


Teraz na pewno rozpoznajecie szczegóły typowego stroju kanonika, niestety w gustownych kolorach: zielonym i pomarańczowym.
Patrząc od góry: na głowie biret, na ramionach futrzana peleryna - almucja, pod nią komża z widoczną koronką - rokieta, ubrana na sutannę bezguzikową - talarę. Na stopach trzewiki.

Wyraźnie widać drugi oprócz stroju główny atrybut - trzymany w obu dłoniach krucyfiks z nieproporcjonalnie dużą figurką Chrystusa.


Na zakończenie odnotujmy uraczone brązem długie włosy oraz słabo widoczne i nie pomalowane: wąsy i bródkę.

Opisywaną dzisiaj płaskorzeźbę fotografowaliśmy w styczniu 2016 r.

Poniżej lokalizacja krzyża z płaskorzeźbą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz