sobota, 23 kwietnia 2016

Wojbórz - cmentarz (płaskorzeźba), gm. Kłodzko

Dzisiaj kolejny wyjątek od zasady, że opisujemy tylko odwiedziny plenerowych postaci św. Jana Nepomucena.
Podobnie jak w opisie odwiedzin sprzed tygodnia, dzisiaj także przybliżamy te plenerowe przedstawienia św. Jana Nepomucena, których wcześniej nie opisaliśmy, bo jako płaskorzeźby nie były w centrum naszych zainteresowań.

Jednymi z adresatów tego posta są uczestnicy ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku konkursu turystyczno-fotograficznego "Nepomuceny powiatu kłodzkiego".
Jesteśmy partnerem konkursu, stąd zachęcamy do zapoznania się z naszym wprowadzeniem do tego konkursu.

Dzisiaj przedstawiamy płaskorzeźbę nie wymienianą w żadnych wykazach nepomuckich - a przynajmniej takich nie znaleźliśmy.
Udajemy się do wsi Wojbórz leżącej w gminie Kłodzko. Szczegółowy opis dojazdu do tej miejscowości znajdziecie w naszym opisie postaci św. Jana Nepomucena na terenie posesji nr 18 w Wojborzu.

Tym razem zatrzymujemy się w okolicach usytuowanego w centrum wsi kościoła parafialnego pw. św. Jerzego i kierujemy się na zlokalizowany obok kościoła czynny cmentarz. Tam z daleka można dostrzec krzyż stojący obok ogrodzenia cmentarza.
Zaczynamy od planu ogólnego, bez nadmiernego eksponowania grobów, lecz z zaznaczeniem ciekawego dachu kościoła:


Teraz spojrzenie z przodu, a w zasadzie trzy spojrzenia:


Też zauważyliście bardzo ciekawy "obiekt" za krzyżem, po prawej? Podchodzimy bliżej:


Na obudowanym granitowymi płytami postumencie z zaworem czerpalnym wody, stoi płyta (nie znamy ani materiału, ani pochodzenia płyty) z płaskorzeźbą przedstawiająca św. Jana Nepomucena. W jej dolnej części widać poprzednie mocowanie zaworu:


Przypominamy o naszych "fotoopisach": typowego ubioru figur św. Jana Nepomucena oraz atrybutów tego świętego.
Oglądana płaskorzeźba była wielokrotnie bielona, a kolorem wyróżnione zostały tylko: nieco nietypowy w kształcie biret oraz trzymany w obu dłoniach i wsparty na lewym ramieniu krucyfiks. Można jeszcze dostrzec zarost na twarzy i almucję na ramionach.


Na zakończenie jeszcze spojrzenie z boku z widokiem na pobliski kościół.


Przypominamy, że wykazy: wszystkich figur zewnętrznych oraz wykaz innych przedstawień zewnętrznych św. Jana Nepomucena w powiecie kłodzkim znajdziecie w powyższej zakładce Wykaz postaci.

Opisywaną dzisiaj płaskorzeźbę sfotografowaliśmy w kwietniu 2016 r.

Poniżej lokalizacja płyty z płaskorzeźbą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz