niedziela, 17 kwietnia 2016

Jaszkowa Dolna (płaskorzeźba), gm. Kłodzko

Dzisiaj rozpoczynamy cykl wyjątków od zasady, że opisujemy tylko odwiedziny plenerowych postaci św. Jana Nepomucena.
Skomplikowanie brzmi?
Powodem tego niewielkiego zamieszania jest ogłoszony przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku konkurs turystyczno-fotograficzny "Nepomuceny powiatu kłodzkiego".
Jesteśmy partnerem tego konkursu, stąd prosimy o zapoznanie się z naszym wprowadzeniem do tego konkursu.
Aby ułatwić zadanie startującym w tym konkursie, przybliżamy (używając konkursowego określenia) plenerowe przedstawienia św. Jana Nepomucena, których wcześniej nie opisaliśmy, bo nie były w centrum naszych zainteresowań.

Dzisiaj zapraszamy do wsi Jaszkowa Dolna leżącej w gminie Kłodzko. Najprościej dojedziemy tutaj skręcając w Kłodzku z DK 33, ul. Wyspiańskiego, wylot w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej - za kierunkowskazem Jaszkowa Górna.

We wsi Jaszkowa Dolna odwiedzaliśmy już Jana z kapliczki obok posesji nr 25. Od tamtej figury mamy do przejechania jeszcze 2,5 km, a od wjazdu z kłodzkiej ul. Wyspiańskiego - 4 km.

Zaledwie 100 m po minięciu drogowskazu Podzamek 3, na skwerze przy przystanku PKS, przed posesją nr 160a, stoi wyremontowana kolumna maryjna z roku 1783:


Powyższa inskrypcja znajduje się z tyłu postumentu kolumny, po bokach mamy płaskorzeźby dwóch trudnych do identyfikacji świętych, a z przodu postumentu - wyraźnie rozpoznawalna płaskorzeźba św. Jana Nepomucena.


Mimo warstwy farby zaskakuje ilość rozpoznawalnych detali. Jan ubrany jest w typowy dla niego strój kanonika: sutannę ze słabo widocznymi licznymi guzikami, komżę obszytą koronką - rokietę, futrzaną pelerynę - almucję i nakrycie głowy - biret.

Przyjrzyjmy się teraz atrybutom świętego. Strój kanonika właśnie opisaliśmy. Aureoli nie ma.
Krucyfiks dla czytelności przedstawienia trzymany jest w prawej dłoni, a gałązka palmy - w lewej dłoni


To byłoby tyle tego krótkiego przedstawienia płaskorzeźby przedstawiającej św. Jana Nepomucena.

Grzecznie informujemy, że dalej jadąc tą drogą, którą przyjechaliście - po minięciu wsi Jaszkowa Górna wjedziecie do wsi Droszków, a w niej stoi Jan przy ogrodzeniu kościoła. Po dalszych 6 km wyjedziecie na DW 392 (odcinek Żelazno - Lądek-Zdrój) we wsi Ołdrzychowice Kłodzkie, gdzie przy ul. Kłodzkiej czeka na Was kolejna figura!

Opisywaną dzisiaj płaskorzeźbę fotografowaliśmy w kwietniu 2014 r.

Poniżej lokalizacja kolumny z płaskorzeźbą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz