Dzisiaj rozpoczynamy cykl wyjątków od zasady, że opisujemy tylko odwiedziny plenerowych postaci św. Jana Nepomucena.
Skomplikowanie brzmi?
Powodem tego niewielkiego zamieszania jest ogłoszony przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku konkurs turystyczno-fotograficzny "Nepomuceny powiatu kłodzkiego".
Jesteśmy partnerem tego konkursu, stąd prosimy o zapoznanie się z naszym wprowadzeniem do tego konkursu.
Aby ułatwić zadanie startującym w tym konkursie, przybliżamy (używając konkursowego określenia) plenerowe przedstawienia św. Jana Nepomucena, których wcześniej nie opisaliśmy, bo nie były w centrum naszych zainteresowań.
Dzisiaj zapraszamy do wsi Jaszkowa Dolna leżącej w gminie Kłodzko. Najprościej dojedziemy tutaj skręcając w Kłodzku z DK 33, ul. Wyspiańskiego, wylot w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej - za kierunkowskazem Jaszkowa Górna.
We wsi Jaszkowa Dolna odwiedzaliśmy już Jana z kapliczki obok posesji nr 25. Od tamtej figury mamy do przejechania jeszcze 2,5 km, a od wjazdu z kłodzkiej ul. Wyspiańskiego - 4 km.
Zaledwie 100 m po minięciu drogowskazu Podzamek 3, na skwerze przy przystanku PKS, przed posesją nr 160a, stoi wyremontowana kolumna maryjna z roku 1783:
Powyższa inskrypcja znajduje się z tyłu postumentu kolumny, po bokach mamy płaskorzeźby dwóch trudnych do identyfikacji świętych, a z przodu postumentu - wyraźnie rozpoznawalna płaskorzeźba św. Jana Nepomucena.
Mimo warstwy farby zaskakuje ilość rozpoznawalnych detali. Jan ubrany jest w typowy dla niego strój kanonika: sutannę ze słabo widocznymi licznymi guzikami, komżę obszytą koronką - rokietę, futrzaną pelerynę - almucję i nakrycie głowy - biret.
Przyjrzyjmy się teraz atrybutom świętego. Strój kanonika właśnie opisaliśmy. Aureoli nie ma.
Krucyfiks dla czytelności przedstawienia trzymany jest w prawej dłoni, a gałązka palmy - w lewej dłoni
To byłoby tyle tego krótkiego przedstawienia płaskorzeźby przedstawiającej św. Jana Nepomucena.
Grzecznie informujemy, że dalej jadąc tą drogą, którą przyjechaliście - po minięciu wsi Jaszkowa Górna wjedziecie do wsi Droszków, a w niej stoi Jan przy ogrodzeniu kościoła. Po dalszych 6 km wyjedziecie na DW 392 (odcinek Żelazno - Lądek-Zdrój) we wsi Ołdrzychowice Kłodzkie, gdzie przy ul. Kłodzkiej czeka na Was kolejna figura!
Opisywaną dzisiaj płaskorzeźbę fotografowaliśmy w kwietniu 2014 r.
Poniżej lokalizacja kolumny z płaskorzeźbą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz