sobota, 27 lutego 2016

Brandýs nad Labem - Masarykovo nám., okres Praha-vychod

Jesienią odwiedziliśmy plenerowe postacie św. Jana Nepomucena w mieście o najdłuższej nazwie w Czechach: Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, leżącym w powiecie Praga-Wschód (okres Praha-vychod), a ten z kolei w województwie (kraju) środkowoczeskim.

Zachęcamy do zapoznania się z opisem odwiedzin w prawobrzeżnej części miasta - Starej Boleslavi.
Tam m.in. przeczytacie o Stroboleslavskim palladium - cudownym medalionie Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Ale dzisiaj zapraszamy do lewobrzeżnej części miasta - Brandýs nad Labem - na plac rynkowy - Masarykovo náměstí.
Dojedziemy bezpośrednio tutaj jedną z dróg: nr 101, nr 245 lub nr 610. Na tym placu jest też niewielki parking.

Zgadnijcie, co pięknie odnowione stoi na środku pięknie odnowionego placu? Już zgadliście? To pokazujemy:


Grupa rzeźbiarska - św. Jan Nepomucen z towarzyszącym mu cherubinem wygląda niezwykle, bo Jan stoi na prawej nodze, a lewą klęczy na niewielkiej kolumnie. Natomiast aniołek trzyma trójwymiarowe wyobrażenie Palladium:


Rzadziej zaglądających na nasz blog zachęcamy teraz do przejrzenia naszych "fotoopisów": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.

Zaczynamy od sprawy najłatwiejszej - najbardziej widocznym atrybutem jest piękna aureola z pięcioma gwiazdami:


Najpowszechniej występującym - chociaż czasami pomijanym - atrybutem jest typowy strój kanonika. Przyglądnijmy się ubiorowi postaci:


Zdjęć sporo, bo przyklęk utrudnia zadanie. Jest to typowy strój kanonika składający się z ładnie pokazanych: sutanny bezguzikowej - talary, komży - rokiety obszytej koronką oraz futrzanej peleryny z kapturem - almucji. Na nogach typowe trzewiki. Biret leży na kolumience.

Nie ma innych głównych atrybutów: krucyfiksu i gałązki palmy. Jest za to bardzo rzadko spotykany atrybut - towarzyszący Janowi aniołek trzyma trójwymiarowe wyobrażenie Palladium, do którego Jan się modli. Unikalna kompozycja!


Teraz postument, z przodu którego widzimy dwie inskrypcje: główną wotywną oraz na tarczy - ze stosunkowo łatwym chronostychem, ukrywającym datę wykonania pomnika - rok 1755:


Z tyłu postumentu daty renowacji:


W zasadzie powinien to być koniec relacji, ale po sąsiedzku, na budynku nr 18, na wysokości 1 piętra jest wnęka, a w niej:


Przepiękna figurka, z pięknym kontrapostem (lewa noga), wygląda na I połowę XVIII w.:


Chociaż bardzo klasyczna w pokazaniu świętego, to na pewno wysokiej klasy!
Nie wszystkie szczegóły widać, bo figura jest bardzo zabrudzona:


Typowy strój kanonika składający się z: sutanny bezguzikowej - talary, komży - rokiety obszytej koronką oraz futrzanej peleryny z kapturem - almucji. Nad bardzo ciekawą twarzą nietypowy biret, na nogach trzewiki z nieco ściętymi czubkami.
Piękny, niewielki krucyfiks ułożony jest na prawym ramieniu i trzymany prawą dłonią. W lewej dłoni pionowo trzymana jest ciekawa gałązka palmy. Nie ma aureoli z 5 gwiazdami.


Opisywane dzisiaj niezwykłe figury odwiedziliśmy w październiku 2015 r.

Poniżej lokalizacja figury na placu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz