niedziela, 23 sierpnia 2015

Lubawka - Plac Wolności, pow. Kamienna Góra

Niedawno bardzo ciekawie spędziliśmy jeden z dni, odwiedzając kilka plenerowych postaci św. Jana Nepomucena na terenie powiatu Kamienna Góra położonego na Dolnym Śląsku.

Relacjonując ten wyjazd opisaliśmy już odwiedziny u Jana sprzed koscioła w Kamiennej Górze. Dzisiaj kontynuujemy tę relację i zapraszamy Was do miasta Lubawka. Obydwie miejscowości dzieli tylko 10 km, a łączy je droga krajowa nr 5.

W Lubawce szukamy rynkowego Placu Wolności i stojącego na jego środku ratusza.


Dostrzegliście cel naszych odwiedzin? Tak, w prawym narożu ratusza.


Podchodzimy bliżej do figury Jana, stojącej - w niewielkim kontrapoście (lewa noga) - na wysokim postumencie i chronionej oryginalnym blaszanym daszkiem:


Dla porządku zalecamy obejrzenie naszych postów przekrojowych: typowy strój kanonika oraz główne atrybuty św. Jana Nepomucena. Teraz możemy dokładniej przyjrzeć się strojowi figury z bardzo wyraźną polichromią:


Postać ubrana jest typowo dla tego świętego: sutanna z 10 guzikami w parach, komża - rokieta obszyta koronką oraz almucja - futrzana peleryna z kapturem. Na głowie biret, na nogach trzewiki z delikatnie ściętymi czubkami. Zobaczmy szczegóły ubioru uwypuklone słońcem:


Bardzo ciekawe są atrybuty Świętego. Strojowi kanonika z biretem właśnie się przyglądaliśmy.
Wyjątkowe jest mocowanie aureoli z pięcioma gwiazdami - do muru ratusza, ale z łatwą wymianą:


Nietypowe są także dwa pozostałe główne atrybuty. Trzymany niemal pionowo krucyfiks oparty jest na lewym ramieniu i podtrzymywany lewą dłonią. Obfita gałązka palmy znajduje się pod krucyfiksem.


Na pewno zwróciliście uwagę na gest prawej dłoni. Jest to klasyczne ułożenie palca na ustach - kolejnego atrybutu św. Jana Nepomucena symbolizującego milczenie. Niestety palec był utrącony i naprawa jest widoczna:


Ale jest i szósty atrybut - pięknie i naturalnie wkomponowany, czytelny dzięki zachowanej polichromii. To zamknięta księga - symbol uczonego (Jan Nepomucen był doktorem prawa kanonicznego) ale i symbol milczenia.
Przy okazji zwróćcie uwagę na zwisający krzyżyk oraz na cudownie oddaną dłoń!


Zobaczmy z bliska niespotykany daszek w kształcie gwiazdy:


Postument w swojej górnej części, półokrągłej - tuż pod pintą, ma wyraźny otwór po latarni:


Nietypowy postument podzielony wolutami na dwie części obiecuje napisy na dwóch dużych płycinach. Niestety są one puste:


Inskrypcje z dokładną datą wykonania lub poświęcenia postaci znajdziemy w dolnej części postumentu - 25.09.1727 r.


Uważamy, że ta figura, dzięki stonowanej polichromii, pięknemu wykonaniu i bogactwu atrybutów w pełni zasługuje na staranną renowację, ale koniecznie z zachowaniem polichromii! Zwrócimy się w tej sprawie do Burmistrza Lubawki.


Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy w lipcu 2015 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz