środa, 5 sierpnia 2015

Kamienna Góra, ul. Mickiewicza

W ramach odwiedzania plenerowych postaci św. Jana Nepomucena na Dolnym Śląsku, w miejscowościach oddalonych od Ziemi Kłodzkiej, zapraszamy dzisiaj do Kamiennej Góry - stolicy powiatu, w którym wielokrotnie będziemy gościć.

W samej Kamiennej Górze jest tylko jedna figura z kręgu naszych zainteresowań - przy kościele pw. śś. Piotra i Pawła.
Formalnie kościół ma adres przy ul. K. Miarki, jednak wygodniej dojść do niego ul. A. Mickiewicza, łączącą rynek (Plac Wolności) z Urzędem Miasta (Plac Grunwaldzki). Z tej ulicy jest też główne wejście:


Pomnik stoi po przeciwnej stronie kościoła (potocznie - za kościołem), od strony ul. Krótkiej.


Z oczywistych względów figurę stojącą na dwuczęściowym postumencie (wtórnie przytulonym do muru kościoła) możemy oglądać tylko z trzech stron:


Skupmy się na figurze Jana stojącego w bardzo ciekawej pozie, w wyraźnym kontrapoście (prawa noga), na skromnym obłoku:


Przystąpmy do dokładniejszych oględzin. Przypominamy o naszych "fotoopisach": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena. Przejrzenie tych informacji powinno dać ciekawe porównania przy oglądaniu kolejnych zdjęć.


Postać ubrana jest typowo dla tego świętego: sutanna bezguzikowa (talara), komża - rokieta obszyta piękną koronką oraz almucja - futrzana peleryna z grubym kołnierzem (płaskim kapturem?). Na głowie biret, na nogach trzewiki z mocno ściętymi czubkami.

Ale głowa i strój są tak ciekawie oddane, że warto zobaczyć kilka szczegółów:


Teraz atrybuty. Pięknemu strojowi kanonika z biretem właśnie się przyglądaliśmy.
Aureoli z pięcioma gwiazdami nie ma, chociaż może znaleźliśmy ślad po jej mocowaniu?


Warto dokładnie przyjrzeć się dwóm pozostałym głównym atrybutom. Adorowany wzrokiem piękny krucyfiks ułożony jest na lewym ramieniu i przyciskany do ciała lewą dłonią. Wyraźna gałązka palmy znajduje się pod krucyfiksem.


Duży problem mamy z gestem lewej dłoni. Niewątpliwie nie jest to typowy, znany z wielu innych postaci palec na ustach - symbol milczenia. Ale po cóż innego byłby palec w pobliżu ust? Przy okazji wyraźnie widać uszkodzenie nosa.


Jednogłośnie uznaliśmy, że ta figura znajduje się w czołówce najlepiej zachowanych plenerowych figur św. Jana N. Tylko lekkie oczyszczenie z brudu, może delikatne zaznaczenie kilku szczegółów i jest perełka!

Pozostało nam przyjrzenie się postumentowi. O jego historii przeczytacie na encyklopedycznej stronie www.nepomuki.pl. Jest w nie najlepszym stanie, ale inskrypcja z przodu jest wyraźnie widoczna. Nazwisko fundatora i dokładna data wykonania - 13.06.1723 r.


Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy w lipcu 2015 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz