niedziela, 23 sierpnia 2015

Lubawka - Plac Wolności, pow. Kamienna Góra

Niedawno bardzo ciekawie spędziliśmy jeden z dni, odwiedzając kilka plenerowych postaci św. Jana Nepomucena na terenie powiatu Kamienna Góra położonego na Dolnym Śląsku.

Relacjonując ten wyjazd opisaliśmy już odwiedziny u Jana sprzed koscioła w Kamiennej Górze. Dzisiaj kontynuujemy tę relację i zapraszamy Was do miasta Lubawka. Obydwie miejscowości dzieli tylko 10 km, a łączy je droga krajowa nr 5.

W Lubawce szukamy rynkowego Placu Wolności i stojącego na jego środku ratusza.


Dostrzegliście cel naszych odwiedzin? Tak, w prawym narożu ratusza.


Podchodzimy bliżej do figury Jana, stojącej - w niewielkim kontrapoście (lewa noga) - na wysokim postumencie i chronionej oryginalnym blaszanym daszkiem:


Dla porządku zalecamy obejrzenie naszych postów przekrojowych: typowy strój kanonika oraz główne atrybuty św. Jana Nepomucena. Teraz możemy dokładniej przyjrzeć się strojowi figury z bardzo wyraźną polichromią:


Postać ubrana jest typowo dla tego świętego: sutanna z 10 guzikami w parach, komża - rokieta obszyta koronką oraz almucja - futrzana peleryna z kapturem. Na głowie biret, na nogach trzewiki z delikatnie ściętymi czubkami. Zobaczmy szczegóły ubioru uwypuklone słońcem:


Bardzo ciekawe są atrybuty Świętego. Strojowi kanonika z biretem właśnie się przyglądaliśmy.
Wyjątkowe jest mocowanie aureoli z pięcioma gwiazdami - do muru ratusza, ale z łatwą wymianą:


Nietypowe są także dwa pozostałe główne atrybuty. Trzymany niemal pionowo krucyfiks oparty jest na lewym ramieniu i podtrzymywany lewą dłonią. Obfita gałązka palmy znajduje się pod krucyfiksem.


Na pewno zwróciliście uwagę na gest prawej dłoni. Jest to klasyczne ułożenie palca na ustach - kolejnego atrybutu św. Jana Nepomucena symbolizującego milczenie. Niestety palec był utrącony i naprawa jest widoczna:


Ale jest i szósty atrybut - pięknie i naturalnie wkomponowany, czytelny dzięki zachowanej polichromii. To zamknięta księga - symbol uczonego (Jan Nepomucen był doktorem prawa kanonicznego) ale i symbol milczenia.
Przy okazji zwróćcie uwagę na zwisający krzyżyk oraz na cudownie oddaną dłoń!


Zobaczmy z bliska niespotykany daszek w kształcie gwiazdy:


Postument w swojej górnej części, półokrągłej - tuż pod pintą, ma wyraźny otwór po latarni:


Nietypowy postument podzielony wolutami na dwie części obiecuje napisy na dwóch dużych płycinach. Niestety są one puste:


Inskrypcje z dokładną datą wykonania lub poświęcenia postaci znajdziemy w dolnej części postumentu - 25.09.1727 r.


Uważamy, że ta figura, dzięki stonowanej polichromii, pięknemu wykonaniu i bogactwu atrybutów w pełni zasługuje na staranną renowację, ale koniecznie z zachowaniem polichromii! Zwrócimy się w tej sprawie do Burmistrza Lubawki.


Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy w lipcu 2015 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

środa, 19 sierpnia 2015

Międzylesie, ul. Waryńskiego

Dzisiaj chcemy Wam przedstawić przedostatnią z jeszcze nie opisanych przez nas plenerowych postaci św. Jana Nepomucena znajdujących się na Ziemi Kłodzkiej, a jest ich tutaj - wg naszej subiektywnej klasyfikacji - dokładnie 100!.
Możecie to sprawdzić (i sami policzyć!) w powyższej zakładce Wykaz postaci opisanych.

Gdzie znajdziecie tę figurę? Tylko 7,5 km od granicy państwa, a aż 35 km od stolicy powiatu. W dodatku tuż przy drodze krajowej nr 33 łączącej te miejsca! Jednym słowem proszę Państwa - zapraszamy do Międzylesia.

W tym mieście wcześniej odwiedziliśmy bardzo rzadko spotykaną figurę Jana - pielgrzyma. Obydwie te rzeźby łączy szlak miejski:


Dzisiaj możemy zatrzymać się w na rynkowym Placu Wolności, przy wspomnianej DK 33. Spacerem cofamy się 100 m w stronę Kłodzka, idąc ulicą Waryńskiego. Na poszerzeniu będącym odgałęzieniem ulicy Kościelnej znajduje się cel naszych odwiedzin.
Jedną z przyczyn tak późnego opisu odwiedzin tej postaci jest nasz brak pomysłu na niepokazywanie niemal zawsze parkujących tutaj samochodów. Byliśmy i w dni robocze i w niedziele - samochody są niemal zawsze!


Bardzo szeroka jezdnia i liście drzew utrudniają dostrzeżenie bardzo ważnej dla tego świętego lokalizacji - figura znajduje się na moście nad potokiem Polna!


Do postumentu - bardzo ciekawego - wrócimy przy końcu opisu.
Teraz oglądamy ze wszystkich stron postać stojącą w pięknym kontrapoście (prawa noga):


Przyjrzyjmy się dokładniej strojowi postaci. Zachęcamy do obejrzenia naszego dokładnego opisu wariantów typowego stroju kanonika.


Tutaj oglądany wariant stroju kanonika składa się z: bardzo długiej sutanny bezguzikowej - talary, komży - rokiety obszytej słabo widoczną koronką oraz grubej futrzanej peleryny z kapturem - almucji. Na głowie ładny biret, na nogach typowe trzewiki.
Zwróćcie uwagę na bardzo długą szyję z bardzo przez to wysokim kołnierzem. A przy okazji - młoda twarz z często spotykanym loczkiem nad czołem, wyraźnie adorująca wzrokiem krucyfiks:


Tak oto przeszliśmy do atrybutów świętego. Szczegółowy ich opis znajdziecie w naszym "fotoopisie" głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.

Najczęściej występujący atrybut - biret i strój kanonika właśnie pokazaliśmy.
Aureoli z gwiazdami nie ma, lecz widać ślady po jej mocowaniu - na pewno kiedyś była!


Nietypowy jest gruby krucyfiks, przyciskany - co spotyka się bardzo rzadko - jedna dłonią (prawą) do ciała, z gałązką palmy położoną na nim. Lewa dłoń ułożona na sercu.


Wracamy do ciekawego postumentu, z niezwykle rzadko spotykanym walcowato wypukłym przodem, z umieszczoną na tej wypukłości sceną wrzucania skatowanego Jana Nepomucena z mostu Karola do Wełtawy. Przejrzyjcie przy okazji wyjaśniający kontekst nasz "fotopis" scen z żywota Świętego.


Z lewej strony postumentu scena spowiedzi Zofii - żony króla Wacława IV:


Z prawej strony postumentu słabo czytelna scena przesłuchania Jana Nepomucena przez króla Wacława IV:


Z przodu widoczna jest też data powstania rzeźby - rok 1725, potwierdzona wg encyklopedycznej strony www.nepomuki.pl w słabo widocznych inskrypcjach z chronostychami.


Na zakończenie - niewątpliwie rzeźba wymaga renowacji. Niemal na pewno nie zostanie polichromowana - a zwróćcie uwagę na słabo już widoczne ślady karminowej czerwieni ust!


Opisywanego dzisiaj Jana odwiedzaliśmy we wrześniu 2014 r. oraz w kwietniu i maju 2015 r.

Poniżej lokalizacja postaci.