niedziela, 29 marca 2015

Korytów, gm. Kłodzko

We wrześniu zapraszaliśmy do odwiedzenia nietypowej, bo ... dwuczęściowej, plenerowej postaci św. Jana Nepomucena czekającego na Was przy ul. Zajęczej 14 w Kłodzku.

Dlaczego akurat o tym Janie przypominamy? Bo w dzisiejsze odwiedziny najłatwiej dojechać podobnie.
Jadąc drogą krajową nr 8 przez Kłodzko w kierunku na Kudowę-Zdrój od skrzyżowania obok Galerii Twierdza, po 900 m należy skręcić w prawo (naprzeciw zakładu GE i sklepu Stollido). Drogowskaz Korytów nie zawsze można dostrzec.
Po 50 m od wjazdu z DK 8 po prawej dostrzegamy nepomucki (?) postument, a po 200 m - samego anonsowanego wyżej Jana.

My dzisiaj jedziemy dalej - do wsi Korytów leżącej w gminie wiejskiej Kłodzko. A tak naprawdę - chcielibyśmy dojechać do pałacu w Korytowie. Ale się nie da, bo w remoncie, a bramy zamknięte łańcuchami i kłódkami.

Cóż więc możemy zrobić? Jedziemy całe 3 km od wjazdu z DK 8 i zatrzymujemy się na poboczu drogi przy końcu parku, przed polami. Teoretycznie pomiędzy parkiem pałacu Korytów, a polami jest droga gminna. Ale to teoretycznie... Lepiej pójść brzegiem parku.

Szczerze powiedziawszy byliśmy tutaj w lecie. Ale gęste listowie nie ułatwiało zdjęć...


Dzisiaj było zupełnie inaczej - w końcu inna pora roku:


Jan stoi zapewne przy niegdysiejszej bramie wjazdowej:


Przyjrzyjmy się całej - mocno omszałej - postaci na postumencie:


Podchodzimy bliżej i przyglądamy się figurze w lekkim kontrapoście (prawa noga):


Zieleń pokrywająca kamień jest dominująca, ale spróbujmy przyjrzeć się ubiorowi.
Przedtem zachęcamy do zapoznania się z naszym "fotoopisem" typowego stroju kanonika.


Święty jest ubrany w typowy dla siebie strój kanonika: sutanna bezguzikowa (talara), komża - rokieta obszyta koronką i futrzana peleryna (almucja) z kapturem. W prawej dłoni trzyma biret. Na nogach trzewiki ze ściętymi czubkami.

Omówmy atrybuty. Tutaj też zachęcamy do zapoznania się z naszym opisem głównych atrybutów.
Strój kanonika z biretem właśnie omówiliśmy. Aureoli nie widać, chociaż widać pręt - być może od poziomej aureoli typu czeskiego?


Z krucyfiksem i gałązką palmy jest niestety gorzej. Kiedyś były, trzymane - co rzadkie - niemal pionowo na lewym ramieniu. Niestety, ich górne części zostały odłupane - może przy upadku rzeźby?


Bo ślady dramatu sprzed lat ciągle widać wyraźnie:


A co można zobaczyć na postumencie? Herb dawnych właścicieli oraz datę powstania - rok 1726:


A teraz zagadka krajoznawcza - na co spogląda Jan?


No cóż, nieco nie wyszło, bo spojrzenie wyraźnie jest skierowane na odłupany krucyfiks!
To inaczej, na co spoglądałby Jan, gdyby spojrzał przed siebie?


To wieża wyciągowa szybu "Nowy I" byłej kopalni węgla w Nowej Rudzie - Słupcu. A niedługo najwyższa w Polsce ścianka wspinaczkowa!

Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy w sierpniu 2014 r. i w marcu 2015 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

piątek, 27 marca 2015

Stary Wielisław - przy budynku nr 1, gm. Kłodzko

Dzisiaj zapraszamy do odwiedzenia kolejnej plenerowej postaci św. Jana Nepomucena usytuowanej we wsi Stary Wielisław położonej w gminie wiejskiej Kłodzko.
Kolejnej postaci w tej miejscowości, bo opisywaliśmy już Jana przy torach w Starym Wielisławiu oraz Jana przy kościele w Starym Wielisławiu.
W tym ostatnim poście wspominamy o jednej z trzech na Ziemi Kłodzkiej świątyń obronnych oraz o twórczości Andrzeja Sapkowskiego.

Do dzisiejszego Jana docieramy drogą powiatową z Polanicy-Zdroju do Kłodzka przez Stary Wielisław, zatrzymujemy się przy kościele i przechodzimy pieszo całe 250 m w kierunku budynku nr 1.


No cóż, niejeden raz pisaliśmy, że krzewy i drzewa przy pomnikach to utrapienie! A świerki zwłaszcza - bo nigdy im liście nie opadają ;-)
I jeszcze to słońce świecące prosto w obiektyw!


Niska kolumna została uzupełniona przez mieszkańców mało gustownym betonowym klockiem w celu stabilizacji postumentu, bo znikąd pomocy nie dostali (wg ich relacji).


Ale wracamy do figury:


Przypominamy, że możecie obejrzeć nasze "fotoopisy": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.

Przyjrzyjmy się dokładniej strojowi postaci:


Stojący w niewielkim kontrapoście (lewa noga) Jan ma na sobie typowy dla niego strój kanonika: sutannę (ze śladami polichromii) z widocznymi dużymi 8 guzikami, komżę - rokietę obszytą koronką oraz futrzaną pelerynę (almucję) z dużym kołnierzem, związaną ozdobnym sznurem. Na głowie foremny biret, na nogach trzewiki z wyraźnie ściętymi noskami.

Teraz przyglądamy się atrybutom świętego.
Biret i resztę stroju kanonika właśnie pokazaliśmy. Aureoli i śladów po niej nie znaleźliśmy.
Jest za to duży krucyfiks z przytuloną do niego obfitą gałązką palmy, ułożone na lewym ramieniu i podtrzymywane obiema dłońmi:


Encyklopedyczna strona www.nepomuki.pl nie wspomina o roku wykonania rzeźby, my także nic nie znaleźliśmy.

Odchodzimy stąd z mieszanymi uczuciami, bo sympatyczna twarz Jana w poprawnie wykonanej rzeźbie przyciąga, lecz te świerki odstraszają.
Na pewno tutaj wrócimy - może świerki zostaną wycięte? Albo chociaż światło będzie łaskawsze?


Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy we wrześniu 2014 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

piątek, 20 marca 2015

Trzebnica - przed klasztorem

W grudniu zachęcaliśmy Was do odwiedzenia plenerowej postaci św. Jana Nepomucena stojącego na kolumnie przed bazyliką w Trzebnicy.
Przypomnijmy z tamtego wpisu, że Trzebnica prawa miejskie uzyskała w roku 1250, a tutejszy klasztor został założony w roku 1202! Jest on jednym z dwunastu największych XIII-wiecznych zabytków architektury sakralnej w środkowej Europie!!!

W dodatku miasto leży tylko 30 km od Wrocławia - ba, podobno za 3 lata dojedziemy tam drogą S-5!.

Dzisiaj ponownie zapraszamy do Trzebnicy, niemal w to samo miejsce. Zaparkować proponujemy - jak przy poprzedniej wizycie - przy ul. Jana Pawła II. Obydwa Jany dzieli tylko 200 m spacerkiem.

Do odwiedzanego dzisiaj Jana - stojącego na ogrodzonym terenie przed ww. klasztorem - dochodzimy wejściem od ul. ks. Bochenka.
Przy bramie wisi plakietka z napisem "NFZ", więc wejście na pewno jest ogólnodostępne, lecz strzeżone.

Teren pomiędzy bramą wejściową, a wejściem do klasztoru jest zatłoczony samochodami. Nie chcąc ich fotografować - mieliśmy niewielkie pole manewru. Jan na postumencie stoi na skwerku:


Przyjrzyjmy się dokładniej figurze Jana stojącego we wspaniałym kontrapoście (prawa noga):


Przed przejściem do szczegółów przypominamy o naszych "fotoopisach": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena. Przejrzenie tych informacji ułatwi Wam dalsze oglądanie!


Jan ubrany jest w typowy dla tego świętego strój kanonika składający się z: sutanny bezguzikowej (talary), komży - rokiety obszytej koronką oraz futrzanej peleryny (almucji) z kapturem, związanej z przodu ozdobnym sznurem. Na głowie biret, na nogach proste trzewiki.
Ciekawostką jest mocne "rozwianie" talary i rokiety.

Przejdźmy do atrybutów świętego.
Strój kanonika z biretem opisaliśmy, ale przyjrzyjmy się dokładniej niezwykłemu biretowi - bardzo małemu i płaskiemu:


A przy okazji zwróćcie uwagę na otaczającą głowę aureolę z pięcioma gwiazdami - gwiazdy są "dwustronne":


Są też pozostałe dwa główne atrybuty: oparty na prawym ramieniu i trzymany prawą dłonią sporych rozmiarów krucyfiks ułożony na gałązce palmy. Lewa ręka tylko delikatnie dotyka krucyfiks:


Przyszła pora na postument, z ciekawym motywem po bokach:


Pozostało nam odnotowanie chronostychu na postumencie podającego prawdopodobnie datę wykonania, ale sami nie potrafimy go rozszyfrować, a na datę nie trafiliśmy - nawet na www.nepomuki.pl:


Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy w lipcu 2014 r.

Poniżej lokalizacja postaci.