niedziela, 27 sierpnia 2017

Wolibórz, ul. Szkolna 54 (2)

Zapraszamy do powtórnego odwiedzenia jednej z dwóch plenerowych postaci św. Jana Nepomucena znajdujących się we wsi Wolibórz położonej w gminie Nowa Ruda w powiecie kłodzkim.
Opisywaliśmy tę figurę już w maju 2014 r. w ramach pierwotnej koncepcji opisywania kilku postaci zewnętrznych w jednym poście.
Trochę od tego czasu hobbystycznie dojrzeliśmy i teraz odwiedzamy dużo spokojniej, a rzeźby oglądamy dużo dokładniej.

Do Woliborza dojedziemy drogą wojewódzką nr 385 (odcinek Nowa Ruda - Srebrna Góra). Wypatrujemy położonego obok drogi, widocznego z daleka budynku Ochotniczej Straży Pożarnej i przy nim skręcamy w stronę boiska sportowego (typu "Orlik").
Poszukiwana postać znajduje się na wprost nas, 60 m od DW, obok budynku nr 54, przy drodze do kościoła parafialnego.


Trzy lata temu z figurą było źle, a teraz? Niestety, bez zmian - lub na szczęście, bez zmian.
A dokładniej, to jest jedna, istotna zmiana. Obejrzyjcie archiwalne zdjęcia sprzed 3 lat:


Niedawno wycięto lipę stojącą po lewej stronie pomnika - śladem po niej jest okazały, całkowicie spróchniały w środku pień.
Przed laty (wg opowieści mieszkańców) na figurę upadła spróchniała w środku lipa stojąca po prawej stronie figury, przewróciła rzeźbę i odłupała jej fragmenty. Do dzisiaj widać ślady tego zdarzenia: ubytki materiału w głowie, brak prawej ręki, utrącony krucyfiks.

Rzeźba stoi na terenie prywatnej posesji, tuż przy drodze gminnej. Sympatyczni właściciele działki zrobili przed laty co mogli: udostępnili teren, postawili ogrodzenie, wyremontowali otoczenie. Teraz kolej na instytucję (np. gminę), by zadbała o fundusze na renowację.
Na pewno będziemy w tej sprawie interweniować.

Przyjrzyjmy się postaci, postument zostawiając na deser.
Zwróćcie uwagę na bardzo duży kontrapost (lewa noga), bardzo rzadko spotykany:


Teraz tradycyjnie zachęcamy do zapoznania się z naszymi "fotoopisami": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena. Wielu z Was uzyska dzięki temu "szersze spojrzenie" na dalszy opis stroju i atrybutów postaci.


Święty ubrany jest w typowy barokowy strój kanonika składający się z: sutanny z widocznymi 7 guzikami, komży obszytej koronką - rokiety oraz futrzanej peleryny z kołnierzem - almucji. Na głowie biret, na nogach typowe trzewiki.

Strój kanonika z biretem jest jednym z głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.
Przyjrzyjmy się więc dokładniej biretowi - wysokiemu, z ledwie zaznaczonymi skrzydełkami. Przy tej okazji dokładniej widać poważne uszkodzenia twarzy i głowy - niegdyś tymczasowo posklejanej betonem:


Na pewno nie widać i nie ma śladów po mocowaniu aureoli z pięcioma gwiazdami.
Z głównych atrybutów tego świętego pozostały krucyfiks oraz gałązka palmy. Ale to trzeba najpierw pokazać:


Widzimy utrąconą lewą dłoń razem z większością krucyfiksu - niegdyś opartego na prawym ramieniu i trzymanego obiema dłońmi. Nie jesteśmy pewni śladów gałązki palmy.

Pozostały nam oględziny postumentu. Z przodu widzimy język w glorii (element kultu świętego - spowiednika), a nad nim dwa putta.
Poniżej pole z inskrypcją wotywną, wyraźnie widać "ora pro nobis" - "módl się za nami":


Z tyłu inskrypcje z: datą z datą powstania rzeźby (rok 1773), fundatorami oraz datą renowacji (1933) i jej fundatorem:


Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy m.in: w kwietniu 2014 r., w maju 2016 r. i w sierpniu 2017 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

2 komentarze:

  1. Piękna figura, aż żal patrzyć jak ta głowa z szyją są spękane. Jeśli nikt się renowacją nie zajmie, to kto wie czy głowa Jana nie odpadnie. Sporo dziesiątek lat minęło od ostatniej renowacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety na razie nasze starania niewiele wnoszą - ale wybory samorządowe już niedługo. Może będzie lepiej.

      Usuń