środa, 18 maja 2016

Gołogłowy - obok kościoła (płaskorzeźba), gm. Kłodzko

Śledzący nasz profil na Facebooku wiedzą, że 3 maja odkryliśmy brak figury św. Jana Nepomucena ze wsi Rudawa w pow. Kłodzko.
Zgłosiliśmy ten fakt tego samego dnia na Komisariacie Policji w Bystrzycy Kłodzkiej. Dzisiaj okazało się, że trzeba uzupełnić to zgłoszenie - teraz jest to pełnoprawne zawiadomienie. Czekamy cierpliwie na wyniki śledztwa.

Kilka razy wracaliśmy przed komputerem do zdjęć figury z Rudawy - bardzo charakterystycznej. Ale jakoś w tamte okolice nie było nam po drodze... Stąd ponawiamy apel o kontakt, jeśli macie zdjęcia tej figury z okresu od lipca 2014 r. do kwietnia 2016 r.

Ale życie toczy się dalej, więc wracamy do bloga z kolejnym wyjątkiem od zasady, że opisujemy tylko odwiedziny plenerowych postaci św. Jana Nepomucena. W krótkim czasie postaramy się pokazać Wam pozostałe plenerowe przedstawienia św. Jana Nepomucena w powiecie kłodzkim, których wcześniej nie opisaliśmy, bo nie były to "nasze figury".

Powód jest prosty - Starostwo Powiatowe w Kłodzku ogłosiło konkurs turystyczno-fotograficzny "Nepomuceny powiatu kłodzkiego", którego jesteśmy partnerem. Zachęcamy do zapoznania się z naszym wprowadzeniem do tego konkursu.

Dzisiaj przedstawiamy szerzej płaskorzeźbę delikatnie wymienianą w jednym z naszych bardzo wczesnych postów.
Udajemy się do wsi Gołogłowy leżącej w gminie Kłodzko.

Najprościej tutaj dojechać DW nr 381 (odcinek Kłodzko - Nowa Ruda), a w samej wiosce skręcić za drogowskazem Ścinawica 1. Po 200 m będziecie u celu. Dla łakomczuchów informacja - od restauracji McDonald's w Kłodzku macie do pokonania niespełna 3 km!
Cel naszych dzisiejszych odwiedzin znajduje się tuż obok widocznego z daleka kościoła filialnego pw. św. Antoniego:


Przed kościołem jest dosyć ciasno. Niedawno wyremontowano mur oporowy przed kościołem i ogrodzenie:


Przyjrzyjcie się kamiennemu krzyżowi z grupą Ukrzyżowanie:


Nas najbardziej interesuje postument tego krzyża z płaskorzeźbą przedstawiająca św. Jana Nepomucena:


Przypominamy o naszych "fotoopisach": typowego ubioru figur św. Jana Nepomucena oraz atrybutów tego świętego.


Uzbrojeni w wiedzę z naszych "fotoopisów" na pewno rozpoznacie typowy strój kanonika składający się z: sutanny bezguzikowej - talary ze śladami polichromii, komży - rokiety obszytej słabo rozpoznawalną koronką oraz futrzanej peleryny na ramionach - almucji. Na głowie biret, na nogach trzewiki, na szyi medalion.

Z głównych atrybutów widzimy długi krucyfiks trzymany bardzo nietypowo - prawą dłonią przy ciele, obrócony w naszą stronę. Jest także gałązka palmy trzymana pionowo w lewej dłoni.

Bardzo ciekawa jest lokalizacja świętego - stoi na moście symbolizującym most Karola w Pradze, z którego został zrzucony do Wełtawy:


Poniżej jest jeszcze medalion, na którym znawcy tematu (patrz: www.nepomuki.pl) widzą leżącą postać zmarłego Jana, wydobytego z wód Wełtawy. Jest to unikatowe przedstawienie na postumencie krzyża.


Z boku postumentu widoczne są dwie daty - być może rok 1803 jest rokiem powstania tego krzyża.


Przypominamy, że wykazy: wszystkich figur zewnętrznych oraz wykaz innych przedstawień zewnętrznych św. Jana Nepomucena w powiecie kłodzkim znajdziecie w powyższej zakładce Wykaz postaci.

Opisywaną dzisiaj płaskorzeźbę fotografowaliśmy w kwietniu 2014 r. i w styczniu 2016 r.

Poniżej lokalizacja krzyża z płaskorzeźbą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz