niedziela, 20 marca 2016

Praga, most Karola (2)

Praga - stolica Czech to jedyne takie miejsce na świecie dla odwiedzających plenerowe postacie św. Jana Nepomucena.
Jest ich w tym mieście podobno ponad 70! Podobno - bo na razie odwiedziliśmy ich dużo, dużo mniej.

O której figurze można pisać 20 marca? Oczywiście o każdej, ale najlepiej o figurze nr 1 - z mostu Karola. To z tego mostu 20 marca 1393 r. zostało zrzucone do Wełtawy ciało kanonika Jana z Pomuka - ówczesnego wikariusza generalnego.

Co prawda opisywaliśmy już figurę Jana z mostu Karola w Pradze, ale nasz blog od tego czasu przeżył sporą ewolucję.
Ciekawe tło historyczne poznacie w naszym "fotoopisu" Sceny z żywota św. Jana Nepomucena.

Sam most Karola jest najstarszym tej wielkości mostem kamiennym na świecie! Efektownie wygląda ze sąsiedniego mostu Legii:


Most Karola najszybciej rozpoznacie po jego wieżach - można je zobaczyć z wielu miejsc Pragi:


Cel naszego opisu stoi na jednym z filarów mostu:


Opisywana dzisiaj rzeźba została odlana z brązu w 1683 roku na podstawie drewnianego modelu wykonanego przez Jana Brokoffa.
Stała się niekwestionowanym wzorcem dla zdecydowanej większości figur św. Jana Nepomucena rozsianych po całym świecie.
Tylko trudno ją sfotografować ponad głowami tłumów turystów:


Przed przejściem do szczegółowego opisu figury zalecamy przejrzenie naszych fotoopisów": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.

Święty stojący w niewielkim kontrapoście (prawa noga) ma na sobie strój składający się z: sutanny bezguzikowej - talary, komży - rokiety , tutaj wyjątkowo długiej i obszytej szeroka koronką oraz futrzanej peleryny - almucji, tutaj wyjątkowo bez kaptura i bez kołnierza. Na głowie duży, nietypowy w kształcie biret, na nogach typowe trzewiki.

A atrybuty? Są cztery główne. Strój kanonika z biretem opisaliśmy powyżej.
Piękna aureola z pięcioma gwiazdami jest wyjątkowo duża i szeroko mocowana. Przy okazji zbliżeń przyjrzyjcie się dokładniej biretowi z ledwie zaznaczonymi skrzydełkami oraz wielkiej rzadkości - bardzo szerokiemu kołnierzowi rokiety.


Dosyć duży krucyfiks jest także nietypowy. Duża figurka Chrystusa zajmuje niemal całą jego długość. Do tego krucyfiks ułożony na lewym ramieniu i przytrzymywany prawą dłonią pokazywany jest przechodniom, a Jan spogląda - co widać powyżej - przed siebie.
Obejrzyjmy także gałązkę palmy - wygląda na współczesną, jest ułożona pionowo i wetknięta w okolice prawej dłoni.
A przy okazji można przyjrzeć się materiałowi rokiety - cienki i lejący się.


Za zakończenie opisu atrybutów przybliżamy coś, co często jest opisywane jako księga. Jednak zupełny brak szczegółów wydaje się być celowym i jednoznacznie wskazuje, że jest tylko element pozwalający uzyskać kontrapost i uwypuklić dane odlewnika: Wolfganda Hieronima Heroldta z Norymbergi i datę wykonania - rok 1683. Spójrzcie przy okazji na szeroką koronkę rokiety.


Tak więc sami widzicie, jak nietypowe są: strój kanonika i atrybuty na tej figurze - uważanej za najbardziej typową!

Pora przejść do postumentu. Na początek widok ogólny - niestety z kawałkiem ramienia turysty. Później herb fundatora - czeskiego barona Gotfryda Mateusza von Wunschwitza. Na trzecim zdjęciu tablica fundacyjna z ciekawym błędem: pomnik został ukończony w 300 lat po śmierci Jana Nepomucena. Dzisiaj wiemy, że było to 290 lat!


Teraz płaskorzeźby. Na lewej w tle spowiedź Zofii Bawarskiej - drugiej żony króla Wacława IV.
Z przodu gwardzista z psem - symbolem wierności.


Na prawej płaskorzeźbie w tle zrzucenie ciała Jana Nepomucena z mostu Karola. A z przodu także gwardzista oraz matka z dzieckiem - symbol niewinności.


Tyle o pomniku. Teraz przechodzimy do miejsca odległego tylko o kilkanaście metrów w prawo - tutaj zrzucono Jana do Wełtawy. Symbolizuje to krzyż z pięcioma gwiazdami wmurowany w kamienną balustradę oraz ozdobna krata z wizerunkiem zwłok Jana z głową otoczoną pięcioma gwiazdami na tle mostu Karola.


Można by jeszcze długo opowiadać o szczegółach, ale kiedyś trzeba ten opis skończyć.
Na zakończenie kolejny widoczek wykonany w pogodny dzień ponad głowami turystów z ciemnymi wieżami katedry w tle.


Pokazywane zdjęcia wykonaliśmy w czerwcu 2014 r. i w październiku 2015 r.

Poniżej lokalizacja figury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz