sobota, 4 kwietnia 2015

Kudowa-Zdrój, ul. Słone 136 (płaskorzeźba)

Dzisiaj ponownie zapraszamy na Ziemię Kłodzką do Kudowy-Zdroju i ponownie odstępujemy od zasady odwiedzania tylko plenerowych postaci św. Jana Nepomucena.

Wczoraj odwiedziliśmy przejmującą grupę rzeźbiarską Ukrzyżowanie z płaskorzeźbą Jana, przy ul. Słone 18 w Kudowie-Zdroju.

Dzisiaj pozostajemy w tej samej dzielnicy Kudowy-Zdroju - Słone, ale przenosimy się 1,2 km dalej w stronę granicy, przed posesję przy ul. Słone 136.
Można też dojechać drogą krajową nr 8 niemal do samej granicy i widząc już przygraniczne stacje benzynowe skręcić dobrze oznakowanym zjazdem na Słone w prawo (za samotnym budynkiem Słone 131) - po 400 m jesteśmy u celu.


Na terenie Urzędu Gminy, pośrodku dużego skweru o powierzchni ponad 10 a, na ogrodzonym metalowym płotem terenie, stoi na niezwykłym postumencie postać Chrystusa na krzyżu. W porach "bezlistnych" wygląda to mniej kolorowo:


Tym razem oględziny zaczynamy od postumentu, a dokładnie od jego lewej strony z podpisaną płaskorzeźbą Jana:


Gdzież dzisiejszemu Janowi do wczorajszego! Ale przyjrzyjmy się płaskorzeźbie dokładniej:


Nieco zerodowany Jan ma na sobie typowy dla niego strój kanonika: bezguzikową sutannę - talarę, komżę - rokietę obszytą koronką i futrzaną pelerynę (almucję) związaną długim, ozdobnym sznurem. Na głowie biret, na nogach tradycyjne trzewiki.

A atrybuty świętego? Dzisiaj jest skromnie - oprócz biretu i stroju kanonika jest tylko duży, trzymany oburącz krucyfiks:


Tak więc dzisiejszy Jan jest bardziej, niż skromny. Za to jego sąsiedztwo jest fascynujące. Po prawej stronie postumentu św. Józef:


Z przodu postumentu Maryja stojąca na głowach aniołków:


Pod Maryją prawdziwie wielkanocny baranek w otoczeniu ziół, a nad nią, a pod krzyżem - wąż z jabłkiem:


Przejdźmy wreszcie do centralnej postaci Chrystusa na krzyżu. Niestety, postaci mocno uszkodzonej - została tylko jej góra:


Uszkodzenia są bardzo duże:


Aż dziwne, że góra rzeźby Chrystusa jeszcze nie spadła:


Odnotujmy jeszcze inskrypcje pod płaskorzeźbami - w języku czeskim:


Z tyłu postumentu jest także ledwo widoczna inskrypcja, a poniżej data powstania - rok 1826:


Przy krzyżu są niezwykłe "znaleziska":


Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy w październiku i grudniu 2014 r.


P.S. Aby nie odchodzić w minorowym nastroju, przenieśmy się 700 m - połowę drogi w kierunku Jana odwiedzonego wczoraj, na cmentarz przy kościele. Te same, co powyżej postacie, ale jakże kolorowe!


Poniżej lokalizacja Jana przy ul. Słone 136.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz