sobota, 15 listopada 2014

Niedźwiednik, pow. Ząbkowice Śląskie

Dzisiaj zaproszenie podwójnie nietypowe. Po pierwsze, bo od dawna nie odwiedzaliśmy powiatu ząbkowickiego. A po drugie i ważniejsze, bo chcieliśmy tym wpisem pochwalić opiekunów celu dzisiejszej wyprawy.

Tak więc zapraszamy Was do odwiedzenia plenerowej postaci św. Jana Nepomucena we wsi Niedźwiednik położonej w gminie Ziębice w powiecie ząbkowickim. Opis wsi na Wikipedii jest szczątkowy - nieco więcej znajdziecie tutaj.

Z trafieniem nie będzie problemów, bo wystarczy jechać drogą wojewódzką nr 385 (odcinek Ziębice - Ząbkowice Śląskie). Jadąc z Ziębic po 7 km trafiamy do wsi Niedźwiednik, a po 200 m od tablicy terenu zabudowanego zatrzymujemy się i zerkamy w lewo:


Na bardzo masywnym, dwuczłonowym postumencie, pomiędzy wspomnianą DW 385, a ciekiem Wrześnica stoi Jan:


Na wstępie bardzo chwalimy właścicieli tej działki (i sąsiedniej posesji), będącymi jednocześnie bardzo dobrymi opiekunami tego miejsca i co równie ważne - przesympatycznymi i bardzo kontaktowymi ludźmi. Za dużo tych "bardzo"? Taka jest prawda!
A tak wygląda zadbany teren ich starań:


Przyglądamy się figurze ze wszystkich stron (chociaż słońce trochę to utrudnia).
Wyraźnie jest widoczna charakterystyczna postawa Jana, wynikająca z tzw. kontrapostu (prawa noga).


Przed przystąpieniem do opisu stroju i atrybutów, tradycyjnie zachęcamy do zapoznania się z naszymi "fotoopisami": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.

Polichromowana postać św. Jana Nepomucena przedstawiona jest w typowym dla niego stroju kanonika: sutanna z 16 widocznymi guzikami, komża - rokieta obszytą koronką oraz gruba futrzana peleryna z kapturem. Na głowie biret, na nogach trzewiki ze zaokrąglonymi czubkami.
Przypatrzmy się szczegółom stroju: biretowi, pelerynie (mantolet) uszytej z trzech części oraz guzikom i licznym fałdom sutanny:


Nie można pominąć jedynego większego widocznego uszkodzenia rzeźby - utrąconego czubka prawej stopy:


Teraz kolej na atrybuty Świętego - są wszystkie cztery główne atrybuty.

Biret wraz z resztą stroju już pokazaliśmy. Aureola powinna mieć pięć gwiazdek, ale jednej wyraźnie brakuje:


Krucyfiks trzymany niemal pionowo w zgięciu prawego ramienia podtrzymywany jest lewą dłonią. Prawa dłoń położona jest na sercu:


Obfita gałązka palmy ułożona jest pod krucyfiksem:


Spójrzmy na twarz - poważną, skupioną, adorującą krucyfiks.
Rudy kolor zarostu chyba tutaj pasuje. Przypatrzcie się - jest często występujący loczek nad czołem!


Przypatrzmy się postumentowi, a zwłaszcza zagadkowemu napisowi w jego górnej części. Wg strony www.nepomuki.pl napis jest po włosku lub po łacinie. Analizują to hobbystycznie nasi włoscy znajomi, a rezultaty mają podać niedługo.
Tajemnicze cyfry w każdym wierszu zakończone są liczbą 1743. Prawdopodobnie jest to data powstania rzeźby.


Warto odnotować jeszcze zdobienie nad napisem:


Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy w sierpniu 2014 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz