niedziela, 9 listopada 2014

Bystrzyca Kłodzka, Plac Szpitalny

Z okazji bliskiego Święta Niepodległości proponujemy - dla ubranych w odświętne stroje spacerowiczów - dopasowane do tego dnia odwiedziny plenerowej postaci św. Jana Nepomucena w mieście Bystrzyca Kłodzka leżącym w powiecie kłodzkim.

Dlaczego tutaj? Figura znajduje się w mieście o średniowiecznym układzie urbanistycznym z licznymi, wartymi odwiedzenia zabytkami.
Jeden z nich - Bramę Wodną - spotkacie, gdy będziecie schodzić 200 m ul. Podmiejską od rynkowego Placu Wolności w kierunku celu dzisiejszych odwiedzin.


Dochodzimy do Placu Szpitalnego i cóż widzimy?


Nic ciekawego? A teraz?


Już widzicie? To oglądamy dokładniej lokalizację figury stojącej pomiędzy posesją nr 1 przy Placu Szpitalnym, a mostem na rzece Bystrzyca, wpadającej 100 m dalej do Nysy Kłodzkiej.:


Oglądana przez nas rzeźba datowana jest na rok 1704 i prawdopodobnie jest drugą najstarszą figurą w Polsce (za www.nepomuki.pl). Jej autorem jest Karol Veit. Figura została odnowiona w 1999 r. dzięki staraniom Karla Heinza Ludwiga, który otrzymał w 2006 r. tytuł Honorowego Obywatela Bystrzycy Kłodzkiej.


Abyście mogli oglądać strój figury i atrybuty z większym zrozumieniem, zachęcamy do zapoznania się z naszymi "fotoopisami": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.


Polichromowana postać Jana ubrana jest w typowy dla niego strój kanonika z dodanymi złoceniami: sutannę z widocznymi 18 guzikami, komżę - rokietę obszytą koronką i futrzaną pelerynę (mantolet) z kapturem. Na głowie biret, na nogach trzewiki.

Pięknie oddane liczne fałdy ubioru - zwłaszcza sutanna nie wygląda na wykonaną z kamienia:


Przyjrzyjcie się bardzo wyraźnemu kontrapostowi (lewa noga), a przy okazji - urokliwej i czynnej latarence:


Teraz atrybuty Świętego. Biret i resztę stroju kanonika przed chwilą pokazaliśmy. Aureola jest nie do podrobienia - tworzy je pięć ogromnych, połączonych ze sobą gwiazd:


Adorowany wzrokiem krucyfiks Święty podtrzymuje dłonią na lewym ramieniu, a gałązkę palmy trzyma w prawej dłoni. Poważna, dostojna, skupiona twarz.


Przyjrzyjmy się jeszcze inskrypcjom na ukrytym za ozdobną kratą i girlandami kwiatów postumencie - pomoc drugiej osoby była niezbędna. Z przodu twórca i data wykonania rzeźby - rok 1704, a z tyłu inskrypcja wotywna z chronostychem.


Na zakończenie staramy się połączyć Jana z wieżami Bystrzycy Kłodzkiej.


Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy we wrześniu 2014 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

2 komentarze:

 1. Ten Jan wystąpił w filmie "Nikt nie woła" (około 5 min.) , reżyseria: Kazimierz Kutz, rok produkcji: 1960 r. W chwilę potem widzimy kościół p.w. Św. Jana Nepomucena. Proszę obejrzeć i napisać, czy dostrzegli Państwo Jana? Film warto zobaczyć, kręcono go w Bystrzycy Kłodzkiej. Oto adres z filmem: http://www.youtube.com/watch?v=tJhwdWb8pTg
  J.B. z Kłodzka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, przez 5 sekund - od 5'13". Dziękujemy!

   Usuń