piątek, 2 maja 2014

Nowa Ruda

Nepomuckie wędrówki rozpoczynamy w mieście Nowa Ruda (powiat kłodzki, województwo dolnośląskie), w którym możecie znaleźć pięć plenerowych postaci św. Jana Nepomucena - trzy w dzielnicy Centrum i dwie w dzielnicy Słupiec.
W tym wpisie pokażemy Wam wszystkie te postacie z krótkim opisem lokalizacji. Zdjęcia były robione w marcu i maju, stąd widoczne różnice w wyglądzie gałęzi drzew.

Na początek postać stojąca przy zbiegu ulic: Cmentarnej i Fredry (droga wojewódzka nr 385), obok mostu nad Włodzicą:


Przyjrzyjcie się z bliska postaci i twarzy:


Kolej na postać usytuowana przy ul. Piastów 27 przy Włodzicy. Poniższy widok jest tak skierowany, by nie eksponować wątpliwych walorów estetycznych otoczenia:


Tutaj też proponujemy przyjrzeć się bliżej postaci i twarzy - różnice pomiędzy postaciami są bardzo wyraźne:


Losy postaci stojącej na Placu ks. Białowąsa przy ul. Kolejowej są pogmatwane - ale o tym może przy innej okazji. Widok posągu bez głowy i lewej ręki sam dużo mówi o tych losach:


Przenieśmy się do dzielnicy Słupiec. Interesująca nas postać usytuowana jest obok muru kościoła parafialnego - przy skrzyżowaniu ulic: Radkowskiej i ul. Akacjowej:


Druga w tej dzielnicy "podkolorowana" postać ustawiona w ogródku warzywnym przy ul. Radkowskiej 95. Piękny dom z piękną przeszłością i pięknym kiedyś miejscem na postać św. Jana Nepomucena - chroniącą przed wybrykami płynącego po drugiej stronie ulicy potoku Dzik.
Przyjrzyjcie się dobrze twarzy - czy tylko nam się wydaje, że widać na niej uśmiech?---------------------------------------------------
Postscriptum 1: Z wielkim sentymentem zawsze wracamy do tego posta - naszego pierwszego merytorycznego.
Tym niemniej jako hobbyści dorastamy i z tego dorastania zrodziły się "bogatsze" opisy poszczególnych figur:
- figura z ul. Cmentarnej 1,
- figura z ul. Piastów 27,
- figura z Placu ks. Białowąsa.

Postscriptum 2: Informujemy, że figura z ul. Cmentarnej 1 i figura z Placu ks. Białowąsa znalazły się na bardzo wysokich miejscach w zestawieniu 10 najstarszych figur Ziemi Kłodzkiej.

2 komentarze:

  1. Super zdjęcia!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki, ja też bardzo lubię figury i kapliczki przydrożne , nie tylko Nepomuki :)

    OdpowiedzUsuń