niedziela, 25 maja 2014

Dzikowiec i Jugów

Dzisiaj zapraszamy Was do odwiedzenia ostatnich dwóch plenerowych postaci św. Jana Nepomucena w gminie Nowa Ruda - we wsiach: Dzikowiec i Jugów.

Do postaci we wsi Dzikowiec najprościej dojechać skręcając w tym kierunku z drogi wojewódzkiej nr 381 (odcinek Kłodzko - Nowa Ruda) na światłach w Nowej Rudzie - Słupcu i jadąc przed siebie aż do skrzyżowania z drogą do miejscowości Koszyn. Zatrzymać możemy się na eleganckim parkingu na placu nieopodal skrzyżowania, tuż przed figurą świętego.

Wg dostępnych opisów obecna lokalizacja jest wtórną, ale znakomicie dobraną - przy brzegu potoku, obok dwóch mostków, na placu niedaleko kościoła:


Opisywana postać należy do nowej w tym blogu podgrupy - postaci zadaszonych:


Przypatrując się postaci widać, że jest niedługo po renowacji. Z jednej strony należy być szczęśliwym, bo wszystko jest jak z bajki: wspaniała lokalizacji i uratowana rzeźba.
Z drugiej strony jednak - jako ludzie nie znający się na możliwościach prac renowacyjnych - dostrzegamy, że postać straciła tzw. "duszę". Spójrzcie na wyraz twarzy, palce jak u ET, rozmycie szczegółów ubioru.
Jednym słowem dwa słowa - mieszane uczucia:


Do kolejnej postaci w Jugowie najszybciej dojedziemy jadąc dalej przez Wolibórz i Przygórze. Droga do Woliborza ma być w tym roku wyremontowana, do przecierpienia pozostaje tylko nie najlepszy odcinek z Przygórza do Jugowa.
Jadąc do Jugowa na niezależną wyprawę najszybciej dojedziemy skręcając do tej wsi z obwodnicy Nowej Rudy.
Przez Jugów należy jechać dotąd, aż dostrzeżemy kościół - nie sposób go przeoczyć.
Przed kościołem bez trudu znajdziemy szukaną przez nas postać:


Dysonansem jest na pewno nie pasujący do reszty krzyż. Zagadką pozostaje dziura w brzuchu:


Doceńmy natomiast oddanie wyrazu twarzy i elementów stroju, policzmy guziki i odnotujmy "normalne" noski butów:


Na cokole doskonale widoczna data powstania:


--------------------------------------

P.S. Zachęcamy, abyście obejrzeli nasze zaktualizowany opisy powyżej opisanych figur św. Jana Nepomucena. Znajdziecie tam także dokładne lokalizacje na mapach Google.
--> zaktualizowany opis Jana z Dzikowca
--> zaktualizowany opis Jana z Jugowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz