Przeżywamy pierwszy atak zimy tej jesieni.
Atak to może za duże słowo, ale w powiecie kłodzkim utrzymał się śnieg, a to już wyraźny przejaw zimy.
Z tej okazji zachęcamy do krótkiego, jesienno-zimowego spaceru hartującego duszę i ciało! Chyba zachęcająco to zabrzmiało?
Proponujemy odwiedzenie plenerowej postaci św. Jana Nepomucena (a jakże by inaczej?) we wsi Czerwieńczyce leżącej w gminie wiejskiej Nowa Ruda, a ta z kolei w powiecie kłodzkim.
Pobieżnie tę figurę już opisywaliśmy - zachęcamy do zerknięcia na nasz wcześniejszy post. Był to jeden z naszych pierwszych opisów, mieliśmy wtedy nieco inną koncepcję tego bloga.
Jak do Czerwieńczyc najłatwiej trafić? Jadąc drogą wojewódzką nr 381 (odcinek Kłodzko - Nowa Ruda) na wysokości zjazdu do widocznego z daleka pałacu w Bożkowie należy skręcić w przeciwną stroną - za kierunkowskazem "Bardo" i po przejechaniu około 1,1 km ponownie skręcamy - za kierunkowskazem "Nowa Wieś Kłodzka". Stąd mamy do przejechania dokładnie 1,0 km. Można także dojechać z z DW 385 przez Nową Wieś (5,2 km) oraz z DK 8 w Bardzie przez Wojbórz (14,7 km).
My zachęcamy do rozszerzenia tej wycieczki i zobaczenia przy okazji figur św. Jana Nepomucena w sąsiednich miejscowościach, np. w Nowej Wsi Kłodzkiej i w Bożkowie. Zainteresowanym możemy przesłać dokładniejsze wskazówki i mapkę z trasą wycieczki - po kontakcie poprzez naszą skrzynkę pocztową nepomuceny@wp.pl.
Odwiedzana przez nas postać znajduje się około 250 m od kościoła pw. św. Bartłomieja (za którym znajdziecie wygodny parking).
Pokazujemy to na zdjęciach wykonanych w kolejnych latach, w różnych porach roku:
Jak powyżej widać, pomnik stoi za mostkiem prowadzącym na teren byłego gospodarstwa, otoczony zmieniającym się ogrodzeniem. Prawdopodobnie pierwotnie stał pomiędzy dwoma ogromnymi kasztanowcami.
Bardzo klasyczna lokalizacja - przy brzegu potoku Czerwionka i przy mostku na nim, w dodatku w pobliżu kościoła.
Podchodzimy bliżej do niewysokiej postaci stojącej na niewysokim postumencie:
Oglądamy z bliska statyczną figurę:
Przed przejściem do szczegółów stroju i atrybutów świętego zachęcamy do zapoznania się z naszymi "fotoopisami": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.
Święty ubrany jest w typowy dla niego strój kanonika: sutannę bezguzikową - talarę, komżę - rokietę obszytą słabo widoczną koronką oraz futrzaną pelerynę (almucję) z kołnierzem przechodzącym w słabo zaznaczony kaptur. Almucja wyglądana wykonaną z jednego fragmentu futra z grubym włosiem - to rzadkość. Na głowie postaci płaski biret z bardzo płaskimi skrzydełkami, na nogach trzewiki z mocno ściętymi noskami. Niestety, upływ czasu i konserwacje mocno zaszkodziły szczegółom.
Przy okazji pokazywania stroju kanonika obejrzeliśmy także najważniejszy z atrybutów św. Jana Nepomucena - jest nim własnie ten strój.
Nie ma śladów, aby kiedykolwiek istniał drugi z głównych atrybutów - aureola z 5 gwiazdami.
Są za to dwa kolejne główne atrybuty: krucyfiks ułożony na słabo widocznej gałązce palmy męczeństwa.
Krucyfiks wsparty jest na lewym ramieniu i trzymany obiema dłońmi. Przy okazji doskonale widać broszę spinającą sznury almucji - niektórzy uważają, że jest to pieczęć milczenia:
Na zakończenie pokazujemy postument, z przodu którego widzimy niemieckojęzyczną, słabo czytelną inskrypcję z wyraźnie widoczną datą powstania rzeźby - rok 1862.
Pokazywaną dzisiaj figurę odwiedzaliśmy m.in. w marcu 2014 r., w styczniu 2015 r. i we wrześniu 2016 r.
Poniżej lokalizacja postaci.
P.S. Od J.B. z Kłodzka (serdecznie pozdrawiamy) otrzymaliśmy bardzo ciekawy link do miesięcznika "Ziemia Kłodzka". Na stronach nr 30 i 31 opisana jest ciekawa historia tego pomnika i jego ostatniej renowacji. Zachęcamy do przeczytania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz