niedziela, 16 października 2016

Kowary, most na Jedlicy

Po deszczowych dniach jednoznacznie zapanowała złota jesień, szkoda tylko, że tak rzadko widziana w słońcu.
Zachęcamy do wykorzystania październikowych dni, by oddając się propagowanemu przez nas hobby, odwiedzić kolejne plenerowe postacie św. Jana Nepomucena. Lub kolejny raz odwiedzić te już sobie znane, by zobaczyć je wśród kolorowych liści.

Najważniejsze, by wybrać się z rodziną lub znajomymi daleko od telewizora i od galerii handlowych, aby wspólnie pospacerować, porozmawiać, pofotografować - pobyć ze sobą.
Co prawda zakończył się ogłoszony przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku konkurs turystyczno-fotograficzny "Nepomuceny powiatu kłodzkiego" (byliśmy partnerem tego konkursu), ale nic straconego. Zdjęcia można wykorzystać przy zdobywaniu Międzynarodowej Odznaki Turystycznej „Szlakami Świętego Jana Nepomucena” (służymy pomocą merytoryczną).
Zachęcamy także do uczestnictwa w naszych konkursach, niezbyt regularnie ogłaszanych, ale za to ciągle trwających.

Dzisiaj zapraszamy Was do miasta Kowary - siedziby gminy w powiecie Jelenia Góra.
Najwygodniej dojechać drogą wojewódzką DW 367 (Jelenia Góra - Wałbrzych) ale do wyboru macie jeszcze kilka opcji. Zatrzymujemy się w okolicach centrum miasta, wyszukujemy ratusz i spacerujemy 300 m ul. 1 Maja w kierunku kościoła parafialnego pw. NMP.

Czekali tutaj na nas przesympatyczni znajomi, moderatorzy z Forum Eksploratorzy - Asia i Sławek. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i wspólne "odwiedzanie" figur!


W pobliżu kościoła, naprzeciwko budynku nr 39 przy ul. 1 Maja, na moście nad potokiem Jedlica znajdziemy ciekawą figurę:


Jeszcze spojrzenia z pozostałych stron:


Do postumentu - wbudowanego w kamienną balustradę mostu - wrócimy przy końcu opisu.
Teraz oglądamy ze wszystkich stron postać stojącą w niewielkim kontrapoście (prawa noga):


Przyjrzyjmy się dokładniej strojowi postaci. Wcześniej zachęcamy do obejrzenia naszego dokładnego opisu wariantów typowego stroju kanonika.
Tutaj oglądany wariant stroju kanonika składa się z: sutanny bezguzikowej - talary, komży - rokiety obszytej koronką oraz futrzanej peleryny z szerokim kołnierzem - almucji. Na głowie biret, na nogach trzewiki ze ściętymi noskami.
Zwróćcie uwagę na bardzo nietypowy biret - jakby zbyt mały, ale za to bardzo wysoki. Ciekawostkami są m.in. bardzo szerokie mankiety rokiety i bardzo nietypowe wykonanie almucji - z kwadratowych kawałków futra:


Strój kanonika, a zwłaszcza biret, jest jednym z czterech głównych atrybutów św. Jana Nepomucena. Zachęcamy do zapoznania się z naszym "fotoopisem" głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.

Najbardziej znanym atrybutem jest aureola z 5 gwiazdami - tutaj bardzo efektowna:


Pięknie przedstawiony krucyfiks ułożony jest na gałązce palmy, podtrzymywany lewą dłonią i ułożony na lewym ramieniu:


Pokazaliśmy wszystkie 4 główne atrybuty, ale dzisiejsza figura ma jeszcze jeden atrybut - rzadko spotykany.
Jest to palec prawej dłoni ułożony na ustach - symbol milczenia kapłana spowiednika. Tutaj palec prawdopodobnie był utrącony, być może dorabiany i ponownie mocowany - wyszedł nieco zbyt długi. Zwróćcie również uwagę na anatomiczne przedstawienie dłoni:


Wracamy do postumentu, z umieszczonym na nim rzadko spotykanym obłokiem, na którym stoi figura. W obłoku 2 putta:


Nas najbardziej interesuje inskrypcja w kartuszu, z wyraźnie widoczną datą - rok 1725:


Pozostała jeszcze do przybliżenia niezwykła ciekawostka - po obu stronach pomnika umieszczone są dedykowane metalowe stojaki z latarniami (niestety zardzewiałe), wbudowane w balustradę mostu. Na lewym można wyróżnić litery SI (święty Jan) otoczone 5 gwiazdami, a na prawym literę N (Nepomucen) także otoczoną 5 gwiazdami.


Opisywanego dzisiaj Jana odwiedzaliśmy w lipcu 2016 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz