piątek, 22 lipca 2016

Kłodzko, ul. Korczaka 40 (we wnęce)

Kontynuujemy cykl wyjątków od zasady, że opisujemy tylko odwiedzanie plenerowych postaci św. Jana Nepomucena.
Jak prawdopodobnie już wiecie powodem tego niewielkiego odstępstwa jest ogłoszony przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku konkurs turystyczno-fotograficzny "Nepomuceny powiatu kłodzkiego".
Jesteśmy partnerami tego konkursu, więc chcemy Wam przybliżyć nepomuki nieopisywane przez nas wcześniej, a spełniające regulaminowe kryterium plenerowe przedstawienia św. Jana Nepomucena w powiecie kłodzkim.

Przyszła pora na figury z drewna umieszczone we wnękach budynków.
Tutaj niewielkie wtrącenie - autor niezwykle ciekawej strony na FB - Nowa Ruda Neurode Tajemnice, zagadki, historia przysłał nam informację, której fragmenty cytujemy: "Wg Wittiga nijaki Alfred Spitzer (Wittig pisał o tym w 1937 roku) opisał w swojej pracy ... w Nowej Rudzie ... 7 figur umieszczonych na ścianach szczytowych budynków + 3 wewnątrz zabudowań...".

Teraz porównajcie: kiedyś 10 figur w Nowej Rudzie, teraz 5 figur w całym powiecie kłodzkim!
Dwie z figur umieszczonych we wnękach budynków już opisaliśmy: figurę z rynku w Radkowie oraz figurę z rynku w Bolesławowie. Gwoli prawdy, to krewniakiem takich lokalizacji jest figura ze ściany kościoła w Roztokach.

Ale kończymy wstęp i przechodzimy do relacji z odwiedzin. Zapraszamy do Kłodzka, przed budynek przy ul. Korczaka 40.
Aby tutaj się dostać, trzeba kierować się ul.Korczaka - wyjazdową z Kłodzka na Krosnowice i tuż za przejazdem kolejowym skręcić w prawo. Stąd po 600 m docieramy na miejsce. Ciekawą alternatywą może być podróż pociągiem do stacji Kłodzko Książek (inna nazwa Kłodzko Przedmieście). Stąd do celu mamy 700 m.


Posesja wymaga remontu, ale widoczne są ślady dawnej świetności... Podobnie jak drewniana figura św. Jana Nepomucena...


Chcącym wgłębić się w szczegóły, które zaraz zostaną poruszone - proponujemy przejrzenie naszych "fotoopisów": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.


Postać stojąca w pięknym kontrapoście (lewa noga) ma na sobie tradycyjny strój kanonika składający się z: sutanny bezguzikowej - talary, komży - rokiety z widocznymi śladami koronki oraz futrzanej pelerynę z kołnierzem - almucję. Na głowie biret, stóp i butów na nich z tej perspektywy nie dostrzegamy.

A co z pozostałymi atrybutami? Zacznijmy od głowy:


Oczywiście aureolę z 5 gwiazdami dostrzegamy, a raczej niestety - otok z resztkami 5 gwiazd.
Zwróćcie jeszcze uwagę na słabiej widoczny i pomijany często atrybut - brodę i wąsy!

Dłonie nie są przedstawione zbyt dokładnie:


Lewa dłoń ułożona na sercu w geście przysięgi, resztki prawej dłoni dzierżą gałązkę palmy - dla pewności przybitą gwoździem do figury. Zwróćcie uwagę na rzadko spotykany brak krucyfiksu.

I to w zasadzie tyle tej smutnawej relacji... Jeszcze rzut oka na resztki polichromii i wracamy z głową pełną myśli typu "gdzie by tu interweniować" i "dlaczego nic z tą figurą nie zrobiono przez kilkadziesiąt lat?" .


Opisywaną dzisiaj figurę fotografowaliśmy w lipcu 2016 r.

Poniżej lokalizacja budynku z figurą.

2 komentarze:

 1. Witam. jestem pod wrażeniem Waszego bloga. Trafiłam tu szukając zdjęć medalików ze św. Janem Nepomucenem. Prowadzę bloga w kręgu sakrum, http://wkregusakrum.blogspot.com/
  jest to blog o medalikach religijnych. Czy przy okazji Waszego zainteresowania figurami św. Nepomucena zbieracie inne nepomuki? Ostatnio w moim mieście podczas wykopalisk znaleziono medalik, który z powodu zniszczenia trudno było zidentyfikować. Okazało się, ze to medalik ze św. Janem Nepomucenem wersja niemieckojęzyczna. teraz szukam identycznego medalika w dobrym stanie, żeby zdjęcie tegoż umieścić w artykule do rocznika muzealnego, dla porównania. A może macie kogoś znajomego, interesującego się tą tematyką. Byłabym wdzięczna za pomoc. Mój mail szara.sowa@wp.pl
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za sympatyczne słowa. :-) Nie wiemy, czy potrafimy pomóc, ale na pewno skontaktujemy się mailowo. Pozdrawiamy.

   Usuń