sobota, 12 grudnia 2015

Sedivec - przy DK 11, okres Usti nad Orlici

W krótkie, grudniowe dni wracamy wspomnieniami do pięknych dni majowych i zapraszamy Was do odwiedzenia kolejnej plenerowej postaci św. Jana Nepomucena.
Tym razem kierujemy się na terytorium Czech, do figury usytuowanej przy skrzyżowaniu dróg w granicach administracyjnych wsi Sedivec, położonej w powiecie (okres) Ústí nad Orlicí, w województwie (kraju) pardubickim.

Proponujemy etapowy dojazd nepomucki. Z Kłodzka kierujemy się do granicy drogą krajową nr 33 przez Międzylesie.
Przekraczamy granicę polsko - czeską w Boboszowie i jedziemy drogą nr 312 do pobliskiego Jana z Mladkova - to tylko 8 km.
Stąd jedziemy 10 km drogą nr 311 do Jana na moście w Jablonne nad Orlici. Pozostał nam odcinek 7 km drogą nr 11 do skrzyżowania z drogą nr 360 w kierunku pobliskiego Letohradu. To miejscowość z barokową kaplicą pw. św. Jana Nepomucena!
Najwygodniej zatrzymać się na pobliskim parkingu restauracji Vostrá fazole i poboczem drogi pójść na krótki spacer:


Podchodzimy bliżej do figury na postumencie:


Przyjrzyjmy się ze wszystkich stron postaci - zaskakująco potężna bryła piaskowca!


Przed przejściem do opisu stroju figury i atrybutów świętego przypominamy, że możecie zapoznać się z naszymi "fotoopisami": typowego stroju kanonika oraz głównych atrybutów św. Jana Nepomucena.

Jan stojący w wyraźnym kontrapoście (lewa noga) ubrany jest w typowy dla niego strój kanonika: sutannę bezguzikową - talarę, komżę - rokietę obszytą koronką oraz futrzaną pelerynę z niewielkim kapturem - almucję. Na głowie biret, na nogach typowe trzewiki.
Sutanna jest przedstawiona z rzadko spotykanym dynamizmem, wyraźnie widać pozostałości polichromii:


Pokazany powyżej strój kanonika z biretem jest najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena.
Należy podziwiać wspaniałą pozłacaną aureolę z 5 gwiazdami. Trudno ją pokazywać bez dominującej, metalowej gałązki palmy trzymanej pionowo w lewej dłoni, ułożonej na sercu:


Nietypowo trzymany jest niewielki krucyfiks - w uniesionej w górę i w bok prawej dłoni, wsparty na prawym ramieniu i na fałdzie almucji:


Zaskakuje niedoskonałość warsztatowa, widoczna w kształcie całej bryły, a uwypuklająca się w szczegółach - np. w dłoniach:Do pokazania pozostał postument z ciekawymi detalami z przodu: puttem i Językiem - kolejnym atrybutem:


Z tyłu postumentu data powstania - rok 1754.Opisywanego dzisiaj Jana odwiedziliśmy w maju 2015 r.

Poniżej lokalizacja postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz